A Szakpolitikai Tanulmányok Intézete nevű washingtoni elemző központ szerint a 100 legjobban fizetett amerikai cégvezetőből 25 nagyobb fizetést kapott az elmúlt évben, mint amennyit vállalata adó formájában befizetett. A baloldali kötődésű intézet emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a cégek aránytalanul sok pénzt fordítottak arra, hogy kongresszusi képviselőket és szenátorokat állítsanak az oldalukra.
A Kongresszus ellenőrző bizottságának egyik befolyásos demokrata tagja azt mondta: meg kellene vizsgálni, hogy a cégigazgatók fizetése mekkora mértékben segítette elő a mostani gazdasági válságot.
Több vállalat is tiltakozott a tanulmány módszertana miatt. Andrew Williams, a General Electric szóvivője "pontatlannak" nevezte az elemzést, mert az szerinte nem vette számba a 2010-ben a korábbi évek után befizetett "jelentős mértékű" jövedelemadókat és az egyes szövetségi államoknak külön fizetett adókat. Cégünk befizeti, amivel tartozik - válaszolta a Guardiannek.
A Boeing vezetését is feldühítette a tanulmány, amelyet "egyszerűen rossznak" nevezett. Az intézet szerint a repülőgépgyártó 13 millió dollárnyi adót fizetett - a cég szerint 360 milliót. Az is igaz azonban, hogy a cég tavaly 371 millió dollár adójóváírást kapott a korábbi túlfizetésekért - ismerték el a Boeingnél.
Az intézet csak az Egyesült Államokban befizetett adókat vette számításba, az úgynevezett halasztott adókat nem, mert azokat lehet, hogy be sem fizetik - szólt az érvelés.
A cégük adójánál magasabb fizetést kapó vezetők közt volt John Dohahoe, az eBay vezérigazgatója. Õ az adatok szerint 12,5 millió dollárt kapott, miközben a vállalat 131 millió dolláros adójóváírást kapott. A Boeing közel 14 milliót adott Jim McNerney vezérigazgatónak, 13 milliót fizetett be adóban és 21 milliót költött lobbi tevékenységre. Egy sor cég off shore leányvállalatai útján, legális módon minimalizálta adóit.
A kutatóintézet szerint azonban az adott vállalat egészségéről szóló figyelmeztetés az, ha túl magasak a vezetői fizetések.