A képviselőház rábólintott az alkura

Infostart
2011. augusztus 2. 06:44
Az amerikai kongresszus alsó háza meggyőző többséggel rábólintott arra az alkura, amely engedélyezi az adósságlimit emelését és lehetőséget ad az államcsőd elkerülésére. Borítékolható a szenátusi jóváhagyás is ezek után. A szavazásra bocsátott alku az amerikai adósságplafonról csak évek múlva érezteti gazdasági hatását - jegyezték meg elemzők.

Az egymással hónapok óta marakodó képviselők végül nagy tapssal ünnepelték, hogy egy nappal a határidő előtt elfogadták a történelmi alkut, amely megakadályozza, hogy története során először csődbe menjen az amerikai állam. A padsorokban nagy taps köszöntötte Garbielle Giffords képviselőt, akit januárban majdnem agyonlőtt egy merénylő, és aki sokáig bénultan feküdt.

A republikánus és demokrata vezetés alkuja több ezermilliárd dolláros kiadáscsökkentést irányoz elő: a baloldalon elégedetlenek az elvonásokkal, a jobboldalon pedig keveslik azokat. Az amerikai társadalom és közvetve a világgazdaság csak 2014 után érzi meg a kiadások visszafogását. Ben Bernanke, a központi bank szerepét betöltő FED elnöke és mások korábban figyelmeztettek: ha azonnal és sokat nyirbálnak meg, akkor az fékezheti a gazdasági talpra állást.

2012-ben és 2013-ban összesen 63 milliárd dollár értékű takarékossági intézkedést vezetnek be, ami eltörpül a 2008-2009-es, többszáz milliárd dolláros bankmentő csomaghoz képest. A kongresszusi statisztikai hivatal szerint az egész gazdasági teljesítmény 1 százalékát teszi ki mindössze a takarékossági csomagnak ez a része. A későbbi években, 2015-től, drasztikusan megugrik az állami kiadások visszafogása. Ezt azt jelenti, hogy öt év múlva már kevesebb pénz jut útépítésre, ingatlantámogatásokra és kormánypénzen folytatott tudományos kutatásokra.

Annak ellenére, hogy a piacok bizakodva fogadták az alku hírét, hétfőn már eltűnt az optimizmus, azt követően, hogy napvilágra került: az ipari termelés az elmúlt két év legrosszabb teljesítményét produkálta.

Úgy tűnik, hiába lökte szinte a szakadék szélére Amerikát a teadélutános mozgalom, amely egy időre megkötötte a republikánus vezetés kezét, az azonnali és drasztikus kiadáscsökkentést nem sikerült elérnie.

Bár Amerika nem megy csődbe, a hitelminősítők - elméletileg - még így is ronthatnak az Egyesült Államok besorolásán. Kommentátorok azonban megjegyezték: a cégek nem éppen önálló gondolkodásukról híresek, ezért valószínűleg nem minősítik le az amerikai állami tartozásokat.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Tudósítás
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Simai Mihály akadémikus, az MTA Világgazdasági Kutatóintézete kutató professzora, a Corvinus Egyetem tanára
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást