Amerika nem megy csődbe, de sokan elégedetlenek az alkuval

Infostart
2011. augusztus 1. 09:37
Az utolsó pillanatban megszületett az alku, így kedden nem megy csődbe Amerika. A Kongresszus republikánus vezetői belementek abba, hogy az Egyesült Államok emelhesse adósságplafonját, ha cserébe nagyobb összeggel faragják le a költségvetési kiadásokat.

Hosszú napok és éjszakák után Barack Obama elnök végre kialhatja magát, és nem fognak bohócok tüntetni a kongresszusi képviselők irodái előtt: Amerika politikai vezetői klasszikus kompromisszumot kötöttek és elhárul az államcsőd veszélye.

A Wall Street-i tőzsde nyitása előtt Barack Obama elnök sugárzó arccal jelentette be: elkerülik az amerikai gazdaságot súlyosan veszélyeztető fizetésképtelenséget. A huzavonát idegesen figyelték a külföldi pénzpiacok is. A tokiói tőzsde indexe a kompromisszum hírére meg is ugrott.

Az alkuval a republikánusok elérték azt a céljukat, hogy ne finanszírozzák az amerikai költségvetést további adóemelésekből - ami azt jelenti, hogy egy sor szociális programot fognak megnyirbálni. Egy évtized alatt 2200 milliárd dollárral csökkentik az amerikai kiadásokat. A részletekről november végéig folyhat az alkudozás a Kongresszus bizottságaiban. Ha nem jutnak dűlőre arról, hogyan érjék el a kiadáscsökkentést, akkor a fűnyíróelv alapján, szinte minden költségvetési területen visszafogják a költekezést.

A demokraták számára a nagy eredmény, hogy nem lesz csőd, és hogy nem kell a következő választások előtt ismét vitázni a témáról. Nem nyirbálják meg az egyik, időseknek fenntartott egészségügyi programot és nem csökkentik a munkanélküli segély összegét. A párt sok választója azonban úgy fogja látni, hogy nem védték meg érdekeit: a jómódúak adója nem nő, viszont a gazdasági visszaesés elszenvedői számára nem hosszabbítják meg a munkanélküli segélyt.

Elégedetlen az egyes republikánus képviselőket a Kongresszusba juttató Teadélután-mozgalom is, amely számára már saját pártvezetése is túl puha volt, és egy ponton lehetetlen helyzetbe hozták John Boehner republikánus kongresszusi frakcióvezetőt.

A mozgalom egyes hasonlatok szerint a tálibokat idéző, fundamentalista módon ragaszkodik a drasztikus kiadáscsökkentéshez és kampányol az adócsökkentésért, így kevés volt számára a demokratáktól kicsikart megszorítás. Bár Michele Bachman, aki a mozgalom támogatásával akar republikánus elnökjelölt lenni, azt mondta, hogy a javaslat ellen szavaz, néhány társa viszont"átállhat". Az amerikai Szenátusnak és a kongresszusi alsóháznak is hétfőn kell megszavaznia a tervet, hogy kedden ne következzen be az államcsőd. Tudósítók szerint a demokrata többségű szenátusi igen borítékolható, az alsóházban azonban nehezebb lesz átvinni az elképzelést.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Magyarics Tamás, a Magyar Külügyi Intézet igazgatója
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást