Az FBI nyomoz a Google elleni hackertámadások ügyében

Infostart
2011. június 3. 08:42
Az FBI nyomozást kezd az állítólagosan Kínából kiinduló hackertámadások ügyében. A Google szerint kínai hackerek több száz felhasználó, köztük magas rangú kormányalkalmazottak, aktivisták és újságírók postafiókjait törték fel.

Maga Hillary Clinton amerikai külügyminiszter közölte, hogy az FBI nyomozást indít annak kiderítésére, valóban Kínából indultak-e ki a Google e-mail szolgáltatását használók elleni online támadások. Clinton "nagyon komolynak" nevezte a vádakat.

Az Obama-kormányzatot felzaklatták a támadások, melyek célja az volt, hogy jelszavakat lopjanak el, és ezzel megfigyelés alatt tartsák vezető amerikai kormányilletékesek, kínai politikai aktivisták, újságírók és katonák postafiókjait.

Már másodszorra fordul elő, hogy a Google Kínára mutogat állítólagos internetes kalózkodás miatt. Tavaly a Google szerint szintén Kínában tartózkodó személyek próbáltak behatolni hálózatába. A vád nyomán a Google feladta az együttműködést a kínai kormánnyal, és nem volt hajlandó eleget tenni Pekingnek a cenzúráról szóló erőírásainak.

Peking közleménnyel válaszolt a mostani vádakra, amely szerint "elítéli az internetet és a számítógépes hálózatokat károsító támadásokat, és azokat a törvény eszközeivel üldözi".

"Kína maga is a hackerek áldozata" - ismételte meg a korábban már hangoztatott nézetet a külügyi szóvivő. "A semmiből vették elő azt az állítást, hogy Kína támogatja a hackereket" - tette hozzá. Az Új Kína hírügynökség is a Google-t hibáztatta, és megkérdőjelezte annak szavahihetőségét.

A legutóbbi hackertámadás nem volt nagyon bonyolult, inkább a felhasználók becsapására épült. Szokatlan módon a Google kiadta, hogy hány esetben, honnan és kik ellen hajtottak végre támadást. A célszemélyeknek egy "Amerikai-Kínai közös nyilatkozattervezet" című áldokumentumot küldtek.

Amikor ki akarták nyitni az üzenetet, egy a Google-t idéző oldalra kerültek. Amikor itt megadták jelszavukat, a hackerek hozzá tudtak férni a számlájukhoz. A Google szerint a támadás a keleti-kínai Csinanból indult ki, ahol a kínai hadsereg egyik parancsnoki központja is található.

A Reuters szerint, még ha ki is derítik az amerikai nyomozók, hogy kik jutottak hozzá s számlákhoz, akkor is szinte lehetetlen lesz bíróság elé állítani őket. Kína és az Egyesült Államok között ugyanis nincs kiadatási szerződés. Egyes szakértők szerint a hackerek hónapokon keresztül figyelmezhették áldozataik levelezését. A héten kiderült az is, hogy, hogy Washington háborús támadásnak fogja minősíteni a hackertámadásokat.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást