A szárazság miatt kell leállítani az atomerőműveket?

Infostart
2011. június 1. 06:30
Száztíz éve nem tapasztaltak a mostanihoz hasonló meleg tavaszt Franciaországban. A rendkívüli szárazság miatt az ország kilencvenhat megyéjéből ötvenkettőben vízkorlátozást vezettek be a hatóságok, ami egyebek mellett azt jelenti, hogy tilos otthon autót mosni vagy például feltölteni a házi úszómedencét.

A zord időjárás természetesen a mezőgazdaságot érinti a legérzékenyebben: az állattartók azzal szembesülnek, hogy a nap kiégeti a legelőkön a füvet, ennek következtében az állatoknak, elsősorban a szarvasmarháknak alig van mit enniük.

Sok gazda már a téli takarmányhoz kénytelen hozzányúlni, mások úgy igyekeznek menteni a helyzetet, hogy állatállományuk egy részét levágják, vagy eladják.

A gabonatermesztők máris 50 százalékos terméskieséssel számolnak, és nem tartják kizártnak, hogy a 2011-es év az eddigi rekordnak számító 1976-osnál is nagyobb szárazságot hoz. A haltenyésztők a folyók vízszintjét figyelik aggodalommal, és ez utóbbiak mellé immár a francia atombiztonsági hivatal is csatlakozott.

Ez utóbbi munkatársai a közép-franciaországi Civaux-ban működő atomerőmű miatt aggódnak, a létesítmény hűtését biztosító Vienne folyó szintje ugyanis vészesen leapadt, és hasonló a helyzet egy másik, a Garonne folyó mentén, az ország dél-nyugati részében épült erőműnél is.

A két érintett atomerőmű vezetői úgy vélik, amennyiben a szárazság folytatódik, nem kizárt, hogy kénytelenek lesznek leállítani az áramtermelést.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást