Munkaügyi reform nélkül nincs bizalom

Infostart
2011. május 30. 21:50
A spanyol gazdaság stagnálása és a 21 százalékos munkanélküliség miatt a piacok attól tartanak, hogy Spanyolország lesz a következő az eurózóna országai közül, amelyik pénzügyi segélyre szorul majd. A bizalom csak akkor erősödhet meg, ha a kormány véghez viszi a munkaügyi reformot.

A spanyol városok terein hetek óta táboroznak a súlyos gazdasági helyzet miatt tiltakozó fiatalok, a szocialista spanyol kormány pedig azt próbálja kitalálni: hogyan valósítsa meg a reformot, amely lökést adhat a gazdaságnak, és hosszútávon csökkentheti a most 21 százalékos munkanélküliséget.

Az Európai Központi Banknál is attól tartanak, hogy bár a spanyol parlament tavaly elfogadta a munkaerőpiaci reformot, mégsem tudják bevezetni annak utolsó elemeit, például a kollektív szerződések tárgyalásának módját. Elemzők szerint a jelenlegi törvények miatt különösen magas a fiatalkorúak körében a munkanélküliség.

Nem ritkaság, hogy diplomás fiatalok több ezer önéletrajz kiküldése után sem kapnak állásajánlatot, és még a gyorséttermekben is nehezen tudnak csak elhelyezkedni. Vannak, akik kommunákban élnek, vannak, akik a szüleiknél maradnak.

A tüntetők, vagy ahogy magukat nevezik, "a dühösek", több nagyváros főterét megszállták, és általában a gazdasági helyzet és nem egyes pártok ellen tiltakoznak. A politikusok és üzletemberek egy része füvezős, "koszos hippiknek" hívja őket, pedig egy sor képzett fiatal szakember van a soraikban, akik Barcelonában pénteken, és a szombati Bajnokok Ligája döntő után is összecsaptak a rendőrökkel.

A kormányzó szocialisták egy hete súlyos vereséget szenvedtek el a helyhatósági választásokon. Most úgy próbálják menteni a menthetőt, hogy José Luis Rodriguez Zapatero miniszterelnök gyakorlatilag félreáll, és helyettese, a Alfredo Perez Rubalcaba belügyminiszter lesz a szocialisták miniszterelnök-jelöltje a következő választásokon. Õt egyszerre tartják ügyes stratégának és autoriter vezetőnek. Karácsonykor például fegyveres katonákat vezényelt a repülőterekre, hogy a tüntetésekkel fenyegetőző légi irányítókat munkájuk elvégzésére kényszerítse.

Emellett sikeres kampányt folytatott az Eta baszk terrorcsoport ellen, ami sok választó számára szimpatikussá teheti. Kommentátorok szerint azonban a tíz hónap múlva tartandó választásokon a válságban magát lejárató baloldal után a konzervatív Néppárt visszatérhet a hatalomba.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást