Strauss-Kahn New York hírhedt börtönében töltötte az éjt

Infostart
2011. május 17. 10:25
New York egyik hírhedt börtönében töltötte az éjszakát a Nemzetközi Valutaalap vezetője. A nemi erőszakkal vádolt Dominiques Strauss-Kahn nem kerülhetett óvadék ellenében szabadlábra, mert a bíróság szerint fennáll a veszélye, hogy megszökik. Közben az európai miniszterek jóváhagyták Portugália mentőcsomagját és ma Görögországról tárgyalnak.

A világ pénzügyi piramisának csúcsáról 48 óra alatt egy veszélyes bűnözők otthonául szolgáló amerikai börtönbe került az IMF-főnöke. A hírhedt Rikers Island-i büntetőintézetben gyilkosok és más elítéltek ülnek rács mögött, és most már Dominique Strauss-Kahn is, akit azzal gyanúsítanak, hogy erőszakos szexuális bűncselekményt követett el egy szállodai szobalány ellen New Yorkban.

Strauss-Kahn a tervezettnél egy nappal később állt bíró elé, aki elutasította az 1 millió dolláros óvadékajánlatot és további fogvatartásáról döntött. A borotválatlanul, fehér ingben és fekete dzsekiben megjelent pénzügyi vezető - és vasárnapig potenciális francia elnökjelölt - szó nélkül hallgatta a rendőrök és a bíró megjegyzéseit, és helyette védője beszélt.

Benjamin Brafman sztárügyvéd ártatlannak mondta védencét és azt mondta "a csata csak most kezdődött el."
Strauss-Kahnt úgymond saját védelme érdekében jobbára magánzárkában tartják a Rikers Island-en. Cellájában étkezik és egy óra sétára engedik ki, és egy börtönőr kíséri majd. A 14 ezer főnek otthont adó börtönkomplexum őrizetesei általában közösen étkeznek és 50 fős termekben élnek.

A hírhedt intézetben gyakori az erőszak. Tavaly azért ítéltek el egy őrt hat évre, mert úgy fegyelmezte a rabokat, hogy más őrizetesekkel megverette őket. Strauss-Kahn, akinek nem jár diplomáciai mentesség, mert magánúton járt New Yorkban, valószínűleg péntekig várhat arra, hogy bíróság elé álljon. Párizsban a Le Monde azt írta, hogy lányával találkozott New Yorkban, de a rendőrök szerint a támadást a találkozó előtt követte el.

Annak ellenére, hogy az amerikai jogrendszer is fontosnak tartja az ártatlanság vélelmét, a New York-i rendőrök és ügyészek nem fogták vissza magukat és részletesen leírták a médiának a Dominique Strauss-Kahnnak tulajdonított bűntettet. Úgy állították be, hogy pánikszerűen menekült, miközben védője azt mondta: repülőjegyét már régen lefoglalta.

Strauss-Kahn a szállodában hagyta a telefonját, és amikor felhívta a recepciót, a rendőrök rávették a szállodai dolgozót, mondja azt, hogy megtalálták a telefont, és kérdezze meg, hova tudják utána küldeni.

Az IMF-vezér azt mondta: egy repülőre száll fel éppen - ezért tudták még amerikai földön elfogni. A New York-i ügyészség szerint ha sikerült volna hazarepülnie, nem tudták volna arra kényszeríteni, hogy visszatérjen Franciaországból és azt mondták Roman Polanski filmrendezőhöz hasonlóan "hírhedt módon, szabadon élhetett volna".

Kommentátorok szerint a különlegesen jó tárgyalónak tartott Strauss-Kahn hiányát nagyon megérzi majd az IMF és az alap által segélyezett európai országok is. Az EU-pénzügyminiszerek hétfőn hagyták jóvá Portugália mentőcsomagját, ma pedig Görögország elhúzódó válságáról tárgyalnak - az IMF-et Strauss-Kahn helyettese képviseli.