A Générations Futures két másik egyesülettel együtt a környezetszennyezés és a rákos megbetegedések közötti összefüggésekről indít országos figyelemfelkeltő kampányt, és az élelmiszerekre vonatkozó elemzése ennek az akciónak a szerves részét képezi.
A független francia és belga laboratóriumokban végzett vizsgálatok szerint a gyermekek tányérjában leggyakrabban előforduló élelmiszerek összességében százhuszonnyolc káros elemet és nyolcvanegy vegyi anyagot tartalmaznak, ráadásul ez utóbbiak közül negyvenkettőről azt valószínűsítik, hogy rákkeltőek, harminchétről pedig feltételezhető, hogy hormonális zavarokat idézhetnek elő.
A tízóraira gyakran használt, Brazíliából importált almában például hatféle vegyi anyag nyomát mutatták ki, közülük egy olyan gombaölő szerét, amelyet Franciaországban már évek óta betiltottak. Hasonló a helyzet a Kenyából származó, köretként tálalt zöldbabbal, amely az egész Európai Unió területén betiltott rovarirtó nyomait tartalmazza.
De a gyermekek által közkedvelt, a hamburgerekben is használt, darált húsból készült pogácsákban, a tonhalkonzervekben, a kenyérben vagy éppen a rágógumiban is egy sor rovarirtó és más vegyi anyagnak a nyomaira bukkantak. A vizsgálat szerint a legnagyobb károsanyag-koncentrációt az ebédekhez gyakran felszolgált lazacszeletek tartalmazzák, ezekben a laboratóriumok nem kevesebb, mint harmincnégy elemet mutattak ki.
Az egyesület képviselői hangsúlyozzák, hogy a legtöbb esetben az említett anyagok koncentrációja egyenként ugyan nem haladja meg a megengedett határértéket, azok együttes hatása azonban nem ismert, ezért a hatóságoknak lényegesen nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk e "fertőző koktélok" összetételére.
De nemcsak a hatóságoknak, hanem a fogyasztóknak is sokkal éberebbekké kell válniuk, teszik hozzá, az élelmiszerekben található káros anyagok mellett ugyanis a levegőből vagy éppen a kozmetikumokból is egy sor vegyi anyag kerül a szervezetbe, márpedig ezek együttes hatását egyelőre senki sem vizsgálja.