"Hároméves kor előtt nincs tévézés"

Infostart
2010. november 21. 15:13
"Hároméves kor előtt nincs tévézés" - ezzel a címmel indít több napos felvilágosító kampányt a francia legfelsőbb médiatanács. A testület az akciót a nemzetközi gyermekjogi egyezmény elfogadásának 21. évfordulójára, november 20-ára időzítette, és azzal alapvetően a televíziózás gyermekekre gyakorolt káros hatásaira akarja figyelmeztetni a szülőket.

"Nem akarunk bűntudatot kelteni a szülőkben, csupán tudatosítani szeretnénk, hogy a korai gyermekkorban a túlzott tévézés visszafordíthatatlan értelmi és viselkedészavarokat okozhat" - nyilatkozta a sajtónak a kampány kapcsán egy a médiatanácsnak dolgozó pszichológus. Serge Tisseron azt mondta, egy nyolc éven keresztül folytatott, kettő és öt év közötti gyermekek médiaszokásait vizsgáló felmérés kimutatta, hogy a túlzott tévézés már tíz éves korra kóros következményekkel járhat.

A megfigyelt gyermekek hét százalékánál például az iskolai foglalkozások iránti érdeklődés csökkenését figyelték meg, kilenc százalékuk pedig a fizikai tevékenységektől is elfordult. A változás a táplálkozásban is megmutatkozott: tíz százalékuk lényegesen többet nassolt, öt százalékuknál pedig komoly súlygyarapodást figyeltek meg.

A médiatanács az eddigi eredményeket figyelembe véve azt tanácsolja a szülőknek, hogy nyolcéves korig csak gyermekműsorok nézését engedélyezzék a csemetéiknek, és általában is igyekezzenek minél rövidebb ideig a tévé elé engedni őket.

Ez utóbbi tanács azért is fontos szerintük, mert a testület által megrendelt felmérésekből az derül ki, hogy a vakációk alatt a gyermekek drasztikus mértékben többet töltenek a képernyő előtt: az este 11-ig tévézők aránya a négy-tíz éves korosztályban tíz, a 11 és 14 év közöttieknél pedig 15 százalékkal ugrik meg.

Az elmúlt évek felvilágosító munkájának köszönhetően egyébként a szülők egyre gyakrabban fordulnak a médiatanácshoz egy-egy, szerintük a gyermekeket valamilyen módon károsan befolyásoló műsor vagy akár reklám miatt. Tavaly összesen ezerhatszáz panasz érkezett a testülethez, hétszázzal több, mint 2008-ban.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást