Dublin eddig makacsul ellenállt, mert úgy véli, maga is képes finanszírozni az állami kiadásokat, és hitelgondjai ellenére elkerüli a fizetésképtelenséget. Az aggódó piac reakciója miatt azonban Portugália és Spanyolország is bajba kerülhet, és az eurózóna több vezetője azt akarja, hogy Írország egyezzen bele abba, hogy megmentsék.
Még a nem eurózóna-tag Nagy-Britannia is kedvezményes hiteleket kínált fel szomszédjának, amellyel szoros gazdasági kapcsolatokat tart fenn.
Bár a politikusok nem voltak hajlandóak megerősíteni, hogy a jövő héten megkezdődik a mentőcsomag előkészítése, a Dublinba látogatók között ott lesznek a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Központi Bank és az Európai Bizottság illetékesei, ugyanazok, akik az év első felében Athénben tárgyaltak Görögország megmentéséről.
Napok óta folyik a spekuláció, és Európában vezető téma, hogy Írország elfogadja-e az EU mentőcsomagját. Dublin eddig ellenállt a sürgetésnek, hogy ilyen módon stabilizálja a pénzpiacokat, amelyek reakciója alaposan megdrágíthatja a hiteleket Portugália és Spanyolország számára, amelyek együtt már az EU-gazdaság egy jelentős részét adják. Christiane Lagarde francia pénzügyminiszter azzal próbálta megalapozni a gyors lehet a mentőakciót, hogy megjegyezte: a görög válsággal szemben Európa most készen áll.
Dublin pénzügyi helyzetét az nehezítette meg, hogy garanciát vállalt bajba került nagybankjai megmentésére - ez sokkoló szintre, a GDP 32 százalékára tolta fel az ír költségvetési hiányt. A kormány ezt a lakosságra hárított brutális megszorító csomagokkal próbálja kezelni.
A piacok aggódnak, hogy Írország képtelen lesz finanszírozni a bankok megmentését, amire az aggódó befektetők azzal reagáltak, hogy sokkal magasabb kamatokat követelnek a kölcsönökért. Mindez válságba sodorhatja az eurót. A kontinens vezetői ismét "járványtól" rettegnek, azaz, hogy a válság más, gyenge országokra is átterjed. Világszerte estek a részvényárfolyamok a brüsszeli tanácskozás eredményére várva, miközben kedden tovább nőttek az ír államkötvények hozamai - azaz drágult Dublin számára a hitel.
Írország attól fél, hogy európai partnerei - a válságot kihasználva - rákényszerítik, hogy megemelje a különösen alacsony vállalati adókulcsot, amely a szigetre csábított több befektetőt, de amely régóta irritálta a többi EU-országot.
Sok európai vezető közben Angela Merkel német kancellárra is dühös, aki azt mondta, hogy a befektetőknek is részt kell venniük a pénzügyi mentőcsomagokban. Ezzel jó pontot ért el a német választóknál, de ideges reakciókat váltott ki a piacokon. "Néha nyomdafestéket nem tűrő szavakkal beszélnek Berlinről" - mondta egy elemző az Financial Timesnak.