Silvio Berlusconi korrupciós, prostitúcióval összefüggő és családi botrányokat is túlélt már, de előfordulhat, hogy rövid időn belül kiszorítják a hatalomból. Hétfőn négy minisztere nyújtotta be lemondását, és egyik legközelebbi szövetségese immár a fejét követeli.
A kérdés az, mikor bukik meg a Berlusconi-kormány. Paradox módon a mágnás által alakított kabinetek stabilitást hoztak az olasz politikai életbe, ahol korábban rövid időn belül váltogatták egymást a különböző kormányok. Berlusconi az utóbbi tizenhat évben háromszor volt miniszterelnök, most azonban véget érhet a sikere.
Kommentátorok hozzáteszik: a várható bukás ellenére korai lenne leírni a 74 éves politikust, mert a visszatérés nagymestere. A kormányfő most egykori szövetségesével, Gianfranco Finivel vív háborút, aki nemrég lemondásra szólította fel, és hétfőn visszahívta pártja minisztereit és államtitkárait a kormányból.
A karizmatikus Finit sokan új trónkövetelőnek tartják az olasz politikai paletta jobboldalán. Az egykori neofasiszta politikus alapító tagja volt Berlusconi Szabadság Népe pártjának, de nyáron gyakorlatilag kizárták. Ezután szakadár frakciót hozott létre a parlamentben, új pártot próbál kovácsolni, és el akarja csábítani a mérsékelt jobboldali választókat a kormányfőtől.
A kormányfő több bizalmi szavazásra számíthat a költségvetés decemberi elfogadása után - az elsőre december 14-én -, és ha veszít, le kell mondania. Emiatt előrehozott parlamenti választások lehetnek tavasszal. Ez azonban nem izgatja a veterán politikust, mert meggyőződéssel állítja, hogy újra győzne, szövetségesével, az Északi Ligával együtt. "Ne olvassák a lapokat, a szavazók hatvan százaléka az enyém" - mondta magabiztosan. Egy közvélemény-kutatás azonban csak negyven százalékot adott neki.
Tény, hogy Berlusconi tekintélyét alaposan megtépázták a botrányok - a legutóbbi szerint egy 17 éves marokkói lánnyal volt kapcsolata -, kérdés, hogy mennyire bíznak a választók politikai ellenfeleiben.