Lázító beszédet mondott David Cameron Kínában

Infostart
2010. november 10. 15:22
A kínai hivatalos látogatáson tartózkodó brit miniszterelnök, David Cameron a Pekingi Egyetemen tartott beszédet és egyrészt a demokrácia fontosságáról, másrészt a globalizáció veszélyeiről szólt - kockáztatva, hogy kiváltja a kommunista vezetés nemtetszését.

David Cameron azt taglalta a Pekingi Egyetemen tartott beszédében, hogy a gazdasági fellendülésnek politikai reformokkal kellene együtt járniuk, mert ez a társadalmi stabilitás megőrzésének legjobb módja. Hangsúlyozta, hogy nem kioktatni kívánja Kínát, hiszen Angliában sem minden tökéletes, de a brit demokratikus tradíciók erősítik a nemzetet.

Cameron a politikai nyitottság és a szabad sajtó fontosságáról beszélt, ami különösen kényes téma Kínában. A Ven Csia-pao miniszterelnök által tiszteletére adott banketten a brit kormányfő felvetette a házi őrizetben tartott béke Nobel-díjas ellenzéki, Liu Hsziao-po ügyét is.

Ami a világgazdaságot illeti, David Cameron arra mutatott rá, hogy Kína óriási export-áradata veszélyezteti a világkereskedelem egyensúlyát. Ha az új gazdasági nagyhatalom kormánya többet áldozna szociális és egészségügyi kiadásokra, a kínai középosztály nem esetleges kórházi költségeire tartogatná a pénzét, hanem többet vásárolna a nyugat Kínába exportálható luxuscikkeiből. A globalizációt visszájára kellene fordítani.

Kína a jelek szerint egyelőre eltűrte a brit miniszterelnök kényes felvetéseit, mert a kíséretében lévő negyvenhárom üzletember a látogatás két napja alatt összesen két milliárd font értékben kötött szállítási megállapodásokat, a Rolls Royce például 750 millió fontért ad el repülőgép hajtóműveket egy kínai légitársaságnak.

A beszéd után egy diák megkérdezte: mit tanulhatnak a britek Kínától. David Cameron így válaszolt: "Például azt, hogy miként kell jól megrendezni az olimpiát." S hozzétette, hogy a 2012-es londoni játékok megnyitója nem lesz olyan látványos, mint a pekingi olimpiáé volt, mert Anglia most gazdasági nehézségekkel küzd.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást