A közlemény a DRD4-nek elnevezett gént említi, és azt állítja, hogy ez jobban befolyásolja a liberális gondolkodásmód kialakulását, mint a családi vagy társadalmi hatás.
Az agyban található, idegtranszmissziós jellegű gén működése fogékonnyá tehet valakit politikailag radikális eszmék befogadására is, de inkább csak arra, hogy tradíciók átvétele helyett a dolgok megkérdőjelezésének a híve legyen.
A DRD4 hatása fiatal korban kezd mutatkozni, amikor az ismeretszerzés igénye fokozottan aktív. Ekkor fordulnak szembe egyes fiatalok a szüleik által vallott, egysíkúbb politikai gondolkodással. Az újdonság-keresés azután kihathat arra, hogy másféle életstílusra törekedjenek, és ugyanakkor nyíltabbak legyenek liberális eszmék befogadására.
A vizsgálatot két ezer amerikai bevonásával végezték el az egyetemi kutatók. Állításuk szerint a liberális gondolkodásmód kifejlődésének nincs köze nemhez, származáshoz vagy kultúrához, kizárólag genetikai determináltság kérdése. A tételt máris számosan vitatják.