A mobiltelefon-szakírók már elkezdték megásni a Nokia sírját - a gyártó telefonjai az utóbbi időben nem voltak olyan kívánatosak, mint az iPhone, vagy a felhasználóbarát Android rendszert futtató készülékek. A Nokia Symbian operációs rendszerét réginek és elavultnak írták le, és nem jósoltak áttörést az új modellnek, a 12 megapixeles kamerával ellátott és HD-tévére köthető N8-asnak.
A cég azonban meglepően jó eredményt produkált a 3. negyedévben. A tavalyi, hasonló időszak 559 millió eurós vesztesége után most 529 milliós pluszban zárták a három hónapos periódust. Az eladások öt százalékkal nőttek. A hír nyomán hét százalékkal megugrott a Nokia-részvények értéke a helsinki tőzsdén.
A cég azonban, tanulva a közelmúltból, úgy tűnik, nem akarja elbízni magát, és be akarja érni riválisait, például az iPhone-t gyártó Applet, vagy a Blackberryről ismert Research in Motiont. Ezzel igazolják, hogy a 131 ezer dolgozóból 1800-tól hamarosan megválnak. A cég azt mondja: "felgyorsítja az átalakulást és növeli a hatékonyságot, többek között azzal, hogy egyszerűbbé teszi a termékfejlesztést a Symbian okostelefon-gyártásban".
Annak ellenére, hogy a mobiltelefonok néhány évtizedes történetének nagy részében a Nokia volt az egyeduralkodó, az iPhone viszonyítási ponttá vált a minőségre vágyó vásárlók, a Blackberry pedig az üzleti felhasználók körében. A felhasználóbarát Android megjelenésével a Nokia hirtelen a középmezőnyben találta magát.
Stephen Elop, a cég történetének első nem finn vezérigazgatója szeptember elején vette át az irányítást. Kommentátorok szerint a vállalat így reagált arra, hogy az okostelefonok piacán az észak-amerikai cégek vették át az irányítást. A finn vállalat azonban még így is 110 millió telefont adott el az elmúlt három hónapban.