Christian Wulff népes küldöttség élén érkezett Ankarába. Útjára elkíséri felesége is, aminek ezúttal nem csupán protokolláris szempontból van jelentősége, hanem politikai üzenete is van. Ezúton is kifejezésre akarják juttatni a nők és férfiak közti egyenjogúságot, különös tekintettel arra, hogy a Németországban élő törökök körében még ma is gyakran előfordul a lányok és asszonyok hátrányos megkülönböztetése.
Christian Wulff látogatásának némi pikantériát kölcsönöz a német földön élő külföldiek integrálása körüli vita, amelyben még a Berlinben kormányzó pártok vezetői között sincs teljes egyetértés.
Az államfő a napokban úgy vélekedett, az iszlám Németország része, akárcsak a kereszténység vagy a judaizmus, és ezzel nagy elismerést aratott a bevándorlók, köztük a török eredetűek között.
Köztudott, hogy a legtöbb, csaknem három millió idegen Törökországból vándorolt be Németországba. Így szinte magától értetődik az is, hogy Berlin számára fontos téma Ankara uniós csatlakozásának kérdése. A kancellár már évek óta elveti Törökország belátható időn belüli felvételét az Európai Unióba, ehelyett különleges kapcsolat kiépítését szorgalmazza Ankarával.
Hivatalos látogatásának megkezdése előtt Christian Wulff úgy vélte, hogy a török belépés ügyét érzelemtől mentes légkörben kell megvitatni. A német államfő a hét közepén Ankarában beszédet intéz a törvényhozás tagjaihoz, ami különleges megtisztelésnek tekinthető, mert Wulff az első német elnök, aki közvetlenül szólhat a török képviselőköz.
A hivatalos tárgyalások kedden kezdődnek. Christian Wulff elsőként Abdullah Gül török államfőt keresi fel, majd tanácskozik Recep Erdogan miniszterelnökkel is.
Mindkettőjüknek szóba hozza a Törökországban élő keresztény kisebbség ügyét, és kifejezve a kiállását mellettük, részt vesz az istentiszteletükön is. Christian Wulff hazaindulása előtt megjelenik az isztambuli török-német egyetem ünnepélyes alapkőletételénél is.