A szombaton megtartott országos demonstráció után, amely a tiltakozás enyhe gyengülését mutatta, most mindenki a keddi újabb fordulóra készül. Az elemzők sorsdöntőnek nevezik ezt a napot, a szenátus ugyanis elvileg szerdán fogadja el a nyugdíjreform teljes és végleges változatát.
Nem véletlen tehát, hogy az érdekvédők igyekeznek a lehető legerőteljesebben fellépni. Marseille-ben például a kikötői munkások mellett immár a köztisztaságban dolgozók is sztrájkba léptek, emiatt a város napok óta szemétáradatban fuldoklik. A tizenkét kőolaj-finomító mindegyikében sztrájkolnak, mások az üzemanyagraktárakhoz vezető utakat igyekeznek lezárni, a diákok pedig keddre az egész iskolahálózatot meg akarják bénítani.
A vasárnap este a televízióban nyilatkozó francia miniszterelnök azt mondta, hogy a nyugdíjreformot mindenképpen végigviszik, mert anélkül a nyugdíjrendszer összeomlik. Ugyanakkor biztosította a lakosságot, hogy nem lesz üzemanyaghiány, mert a tározókhoz vezető utakat szükség esetén a rendőrséggel fogják felszabadíttatni. Ennek ellenére az emberek továbbra is spájzolnak, a kormány szerint kizárólag ennek tudható be, hogy egyes helyeken zárva maradtak a benzinkutak.
Bár a lakosság 52 százaléka továbbra is demonstráció-párti, a tiltakozás helyenként kezd nevetséges színezetet kapni. A diákok például, akiket a radikálisabb szakszervezetek és a szocialista vezetők egy része hívott az utcára, szemmel láthatóan nem értik pontosan a reform tétjét, és bár megmozdulásaik inkább egy vidám utcai bulira hasonlítanak, azok sokszor erőszakba torkollanak.
Mindeközben a szakszervezetek közötti eddig példásnak tűnő egyetértés is a végéhez közeledik, a középvezetőket tömörítő szervezetek képviselői jelezték, hogy számukra a keddi lesz az utolsó tüntetés. A többiek vezetői - legalábbis az elemzők szerint - szeretnék abbahagyni a sztrájkot, de nem tudják, hogyan tegyék ezt meg anélkül, hogy a bázis radikális része le ne árulózná őket.
A kialakult hangulatot egyébként jól érzékelteti, hogy a sztrájkok okán a magát a politikától amúgy távol tartó Gérard Depardieu is megszólalt. Az egyik legismertebb és legnépszerűbb francia színész egy Abu Dhabiban tartott filmbemutatón nemes egyszerűséggel "röhejesnek" nevezte a szakszervezetek által szervezett tiltakozási hullámot.