Az elmúlt évben 721 ezren érkeztek letelepedési céllal Németországba, míg a kivándorlók száma közel 735 ezer volt. A migráció indítékairól a szövetségi statisztikai hivatal nem közölt adatokat, de arra kitért, hogy a legtöbben - csaknem 125 ezren - Lengyelországból érkeztek, a második helyen Románia, a harmadikon az Egyesült Államok a negyediken pedig Törökország áll.
Tény, hogy a legtöbb idegen Törökországból származik és a keresztény felekezetek után a legnagyobb vallási közösséget a muszlimok alkotják.
Alighanem erre utalva jelentette ki Horst Seehofer bajor miniszterelnök, hogy az olyan kultúrkörből érkezők, mint a török, illetve az arab, csak nehezen tudnak beilleszkedni Németországban, ezért nincs is szükség az ilyen bevándorlókra.
Seehofer feltehetően figyelmen kívül hagyta, hogy az elmúlt három évben Törökország felé már többen hagyták el végleg Németországot, mint ahányan jöttek onnan letelepedési szándékkal. A statisztikai adatok némi meglepetéssel is szolgáltak, ugyanis a be- és kivándorlás szempontjából csaknem azonos a sorrend: Lengyelország, Románia és Törökország.
Elemzők szerint ez részben azzal áll kapcsolatban, hogy Lengyelország és Románia egy ideje tagja az Európai Uniónak, és így könnyebbé vált a munkavállalás, illetve letelepedési céllal történő migráció, Törökország esetében pedig nem egy, Németországban tanult török fiatal az üstökösként fejlődő Isztambulban akarja kamatoztatni tehetségét.