Tömegtüntetések a Balti-tengertől az Atlanti-óceánig

Infostart
2010. szeptember 30. 19:20
A megszorítások elleni tömeges tüntetéseket tartottak Európa több nagyvárosában. Kedden több országban is az utcára vonultak a dolgozók, Spanyolországban összecsaptak a rendőrökkel és gyújtogattak, Írországban a nemzeti parlament kapuját is megpróbálták betörni.

A Balti-tengertől az Atlanti-óceáni partokig söpört végig a költségvetési takarékoskodás miatti tiltakozóhullám. Büsszelben, az Európai Unió szívében, a tagországokból érkezett több tízezer ember csatlakozott a belga tiltakozókhoz, miközben a rohamrendőrség védelem alá vonta az Unió főhadiszállását.

Spanyolországban 2002 óta először volt általános sztrájk - a tüntetők szemeteskocsikat és rendőrautókat gyújtottak fel. Több ezren vonultak fel Portugáliában, Franciaországban és Lengyelországban is.

Becslések szerint a brüsszeli főeseményen 50 és 100 ezer ember haladt végig a város utcáin. Szakszervezeti aktivisták azt mondták: elutasítják az európai kormányzatok és intézmények által elfogadott megszorító intézkedéseket. "Ne adjunk még példa nélküli társadalmi válságot a pénzügyi válsághoz úgy, hogy a dolgozók fizetik meg az árát" - mondta a francia CGT szakszervezet első embere, Bernard Thibault.

Egy román rendőr arról beszélt, két napon keresztül buszozott Brüsszelbe, hogy tiltakozzon. Otthon 25 százalékos fizetéscsökkentéssel, a nyugdíja befagyasztásával és 20 ezer kollégája elbocsátásával kell szembenéznie. A Németországból érkezett szénbányászok tetőtől talpig fehérbe öltözve vonultak fel.

Az európai kormányok nagy része attól retteg, hogy a nemzetközi befektetők bizalmatlansága miatt megdrágulnak számukra a hitelek. A már amúgy is jelentős költségvetési hiányt felhalmozott államok ezért a kiadások brutális lefaragásával igyekeznek megakadályozni a további eladósodást.

A polgárok számára ez egyrészt roppant fájdalmas, másrészt - mint például Írországban - sokan nem is látják az értelmét. Az írországi megszorítások ellenére Dublin számára tovább drágult az adósság, amire újabb megszorítás lehet a válasz. Portugáliában is hasonló helyzet kezd kialakulni. A Socrates-kormány közölte, hogy jövőre öt százalékkal csökkenti a közalkalmazotti béreket, és két százalékkal megnöveli az áfát. Lengyelországban szintén az áfaemelés ellen és a minimálbér növelése mellett tüntettek.

Tiltakozások voltak Szerbiában, Görögországban, Olaszországban, Lettországban, Hollandiában és Cipruson is. Dublinban egy férfi egy betonkeverő kocsival nekihajtott a parlament kapujának.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást