Jön az amerikai-kínai kereskedelmi háború?

Infostart
2010. szeptember 30. 20:40
Az amerikai kongresszusi képviselők nagy többséggel jóváhagyták azt a törvényt, amely megbünteti Kínát, amiért "alulértékeli" nemzeti valutáját. A jüant árfolyama kedvelt téma az amerikai politikusok körében, akik közül sokan azt mondják: Peking így amerikai munkahelyeket vett el.

Az amerikai törvényhozás a jüan árfolyamának emelésére akarja kényszeríteni Kínát most elfogadott törvényével. A jogszabály értelmében kereskedelmi szankciókat lehet bevezetni az olyan partnerekkel szemben, akik "manipulálják" valutájuk árfolyamát. Az olcsó jüan olcsó kínai exportot jelent, amit sok amerikai politikus úgy fordít le: olcsóbb Kínában gyártani, mint otthon, és így az elmúlt évtizedben kétmillió amerikai munkahely Ázsiába vándorolt.

A javaslat most a Szenátus elé kerül, de az csak a novemberi választások után foglalkozik majd vele. Ha a szenátorok, majd Barack Obama elnök is rábólint a törvényre, akkor a kínai termékeket büntető importvámmal sújthatják a jövőben.

A törvény nem említi Kínát név szerint, hanem az olyan országokat, amelyek jogtalan kereskedelmi előnyök érdekében manipulálják pénzük árfolyamát. Egyértelmű azonban, hogy a lépés ki ellen irányul. Washington azt szeretné, ha Peking engedné, hogy a jüan árfolyama szabadabban változhasson.

Egyes közgazdászok azt állítják, hogy a kínai pénz 40 százalékkal érne többet, ha szabad lenne az árfolyam. Az Obama-kormányzat hónapokon át ismételgette Kínának, elégedetlen a valuta-probléma miatt, úgy tűnik, a Kongresszus most elveszítette türelmét.

Kína a Kereskedelmi Világszervezet szabályainak megsértésével vádolta meg a képviselőket, de nem helyezett kilátásba ellenintézkedést.

A brazil pénzügyminiszter a napokban elismerte: a különböző országok csendes valutaháborút folytatnak, hogy fenntartsák versenyképességüket. Egyre több tőke és befektetés áramlik a gyorsan növekvő ázsiai és latin-amerikai országokba. Ha Kína nem lép a jüan ügyében, akkor ezek az államok is megpróbálhatják alacsonyan tartani saját valutájuk árfolyamát.

Kína azt mondta: Amerikában van a gond, az ottani kormány és a polgárok túl sok hitelt vesznek fel. Peking amiatt is tiltakozik, hogy az amerikaiak továbbra is tiltják a kínai csirkehús bevitelét.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást