Az idegenek integrációjával kapcsolatos vitába most beleszólt a Német Ipar- és Kereskedelmi Kamara elnöke is, rámutatva arra, hogy ha nem intézkednek gyorsan a szakemberhiány pótlására, a jelenleg szépen ívelő konjunktúra rövid időn belül visszaesik, és Németország válságba kerül.
Mint kifejtette, közel félmillió jól képzett szakember hiányzik az ország gazdaságából, és ez a nemzeti össztermelést 25 milliárd euróval károsítja. Sajtónyilatkozatában javasolta, hogy a mind súlyosabbá váló helyzetet részben a belső potenciál jobb kihasználásával, részben pedig a külföldi szakemberek becsábítása útján orvosolják.
Az Ipar- és Kereskedelmi Kamara elnöke szerint kedvezőbbé kell tenni az ipari tanulók elhelyezkedési feltételeit, hogy jobban össze tudják egyeztetni a munkába állást a családalapítással. Külföldről pedig a betelepedési feltételek csábítóbbá tétele útján kell a mérnökök, informatikusok és a jól képzett szakemberek beáramlását élénkíteni.
Ezek között említette a kelet-európai diplomák bürokráciamentes elismerését, továbbá azt, hogy csökkentsék azt az összeget, amelyet kilátásba helyezett keresetként a bevándorolni készülő személyeknek fel kell mutatniuk munka- és letelepedési engedélyük kérelmezésekor.
Eddig csak olyan állás esetében adtak a német hatóságok tartózkodási és munkaengedélyt, amellyel az évi bruttóbér elérte a 66 ezer eurót. Az Ipar- és Kereskedelmi Kamara elnöke szerint kezdő fizetésként elegendő lehetne akár a 40 ezer euró is az ország vonzerejének fokozására.