Az érdekvédők továbbra sem fogadják el a nyugdíjreformot, amelyet egyébként szeptember 15-én a parlament alsóháza ünnepélyesen megszavazott, és amelynek leglényegesebb eleme az, hogy nyolc év alatt a jelenlegi 60-ról 62 évre emelkedik a nyugdíjkorhatár.
A szakszervezetek alig két hete, szeptember 7-én szervezték az utolsó tiltakozó akciót, amelyen országszerte kétmilliónál többen vettek részt. Akkor azt remélték, hogy a csaknem rekordszintűnek számító mozgósítással meghátrálásra kényszerítik a kormányt.
A stratégia azonban nem vált be, a Fillon-kabinet néhány apró engedménytől eltekintve, amelyek alapvetően a hosszú karrierekre és a nehéz fizikai munkát végzőkre vonatkoztak, lényegében megmaradt az eredeti elképzelésénél. A szakszervezetek vezetői most azt mondják, ha a kormány továbbra sem hajlandó változtatni a törvényen, amelyet még a szenátusnak is el kell fogadnia, úgy akár egy hosszan tartó konfliktus sem zárható ki.
A kisebb és radikálisabb érdekvédelmi szervezetek mindenesetre máris határozatlan idejű sztrájkot javasolnak, a nagyobbak azonban még tárgyalni szeretnének.
A radikalizálódás az ellenzéki szocialista pártban is érzékelhető, Martine Aubry főtitkár szerdán egyenesen azt mondta, hogy "a végsőkig harcolni fognak" a szerintük a köztársaságot tönkretevő módosítás ellen. Nicolas Sarkozy államfő környezetében mindeközben úgy vélik, hogy a társadalmi elégedetlenség kifulladóban van, annál is inkább, mivel a csütörtöki tiltakozónapra az előrejelzések szerint a korábbinál lényegesen kevesebb ember vonul majd az utcára.