A vasárnapi nyomástesztek szerint a mentesítő furaton át betöltött cement eltömítette a Macondo-olajmező 252-es kútját. A világ közvéleménye ezt a helyet a Deepwater Horizon platform kútjaként ismeri. Az április 20-i robbanás nyomán 11 dolgozó meghalt, a platform elsüllyedt, a kút csőrendszere megrepedt, és 87 napon át négymillió hordónyi olaj ömlött a tengerbe.
A British Petroleum mérnökei mélytengeri robotokkal és a felszínen tartózkodó hajóflotillával hónapokon át keresték a megoldást arra, hogyan tömítsék el a kutat. Több sikertelen próbálkozás után belátták, hogy az egyetlen, a közvéleményt is meggyőző megoldás az, ha oldalfuratokat készítenek, és azokon keresztül zárják le a forrást. Erről a módszerről már előre tudták, hogy sok időt vesz igénybe, és úgy tervezték, hogy augusztus közepére végeznek a munkával.
Thad Allen, a parti őrség nyugállományú tengernagya és az Obama-kormány különmegbízottja most közölte: a kút halott, nem jelent további ökológiai fenyegetést a Mexikói-öbölre.
A környezeti kár mellett a katasztrófa súlyos csapást mért Barack Obama amerikai elnök megítélésére, akinek népszerűsége - vélt tehetetlensége miatt - zuhanni kezdett. Az elégedetlenség valószínűleg kifejezést talál majd a novemberi kongresszusi választásokon, ahol Obama demokratáinak visszaszorulására lehet számítani.
A BP kénytelen volt feláldozni az amerikai közvélemény felé rosszul kommunikáló olajmérnök vezérigazgatóját, Tony Haywardot, akit egy amerikai vált fel posztján. A cégnek többmilliárd dollárjába kerül a szennyezés eltávolítása és a különböző kártérítési perek. A vállalati papírok értékének zuhanásával pedig a cég 70 milliárd dollárral kevesebbet ér, mint a katasztrófa előtt.
A közfelháborodás nyomán az amerikai szövetségi kormány korlátozta az új tengeri kutak fúrását, amivel nem sikerült csökkentenie a külföldi olajtól való függést.