XVI. Benedek pápa a protokoll szerint nem egyházfői, hanem államfői látogatásra érkezik, a meghívást II. Erzsébet királynőtől mint Vatikán állam feje kapta. A kommentátorok azt is bírálják, hogy egy ilyen kis államocska vezetőjének látogatására, ínséges időkben, a rendőri biztosítás költségeivel együtt mintegy 50 millió fontot (16,9 milliárd forint) költ a kormány.
A pápa ugyanis gazdag programot bonyolít le: misézik Glasgow-ban, szombaton várhatóan nyolcvanezer hívő részvételével tart esti vigíliát a londoni Hyde Parkban, Birminghamben pedig hatvanezres hívősereg előtt avatja boldoggá a XIX. században anglikán papból katolizált teológust, Newman bíborost.
II. János Pál pápa megnyerő személyiségével népszerű volt az angolok körében, a német egyházfő szilárd határozottsága - például a cölibátussal vagy az abortusszal kapcsolatban - azonban nem mindenkinek tetszik.
Ennek ellenére várhatóan több tízezren jelennek majd meg a Hyde Park-i vigílián, ahová biztonsági okokból csak előzetes regisztráció után, öt fontért lehet bemenni, méghozzá négy és fél órával a kezdés előtt. A birminghami Cofton Parkban rendezendő boldoggá avatási ceremóniára 25 fontért kell jegyet váltani, és a glasgow-i szentmise látogatása is pénzbe kerül: 20 font a belépő.
Egy 1896-os pápai bulla az anglikán egyházat nem létezőnek nyilvánította, és ezt a Vatikán azóta sem vonta vissza. Pénteken azonban XVI. Benedek együtt tartja majd az esti istentiszteletet az anglikán egyházfővel, a Canterbury érsekkel. Ami jó jel a két egyház megbékélése tekintetében.