Náci időkben eltűnt festmények bukkanhatnak fel az interneten

Infostart
2010. július 31. 19:00
A nürnbergi Német Művészeti Irattár a több, mint 100 évvel ezelőtt alapított müncheni Heinemann Galéria adataiból most az internet útján mindenki számára hozzáférhető adatbankot létesített a náci időkben kisajátított képek sorsának felderítésére.

München központjában, mintegy délfelé lezárva az Isar folyó mentén húzódó híres Angol Kertet, áll a Haus der Kunst, a Művészet Háza. A múzeumi célra létesült óriási épület magán viseli a náci korszak architektúrájának jellegzetességeit.

A történelemben jártas látogatók jól tudják, hogy 1937 nyarán itt tartották Hitler propaganda miniszterének, Göbbelsnek kezdeményezésére azt a nagyszabású tárlatot, amelyen a német múzeumokból akkorra már eltávolított 650 művészeti alkotást mutattak be.

 Noha a náci ideológia szellemében fogant tárlat célja az elrettentés volt, sokan főleg azért nézték meg a hónapokon át nyitva tartó különleges kiállítást, hogy még egyszer utoljára láthassák Kandinszki, Lieberman, vagy Klee alkotásait.

 Ezekből később valutaszerzési célokkal sokat eladtak külföldi gyűjtőknek, vagy múzeumoknak. A legnagyobb üzletet persze a zömében zsidó származású magángyűjtőktől rabolt műkincsek jelentették - és ezeknek sorsát részben még ma is homály fedi.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást