Nem ömlik az olaj a Mexikói-öböl vizébe, de a BP egyelőre nem hajlandó ünnepelni. Azt követően, hogy egy új, 75 tonnás sapkát engedtek a szivárgó kútra, két napon keresztül tesztelik az alatta kialakuló nyomást. Ha a sapka kitart, ha a tengerfenék nem reped meg a nyomás miatt, és ha sikerül befejezni az úgynevezett mentesítő kutak fúrását, akkor végleg leállíthatják a szennyezést.
A BP helyi idő szerint csütörtök délutántól két napon keresztül figyeli, működik-e a módszer.
Washingtonban, Barack Obama elnök, akinek rontott a népszerűségén, hogy a közvélemény tehetetlennek látta a BP-vel szemben, szintén azt mondta: egyelőre még csak tesztek folynak, de "pozitív jelnek" nevezte az eredményt.
A siker még nem garantált: a mélyből feltörő olaj nyomása megrepesztheti a tengerfenéket, vagy robbanás történhet a csőrendszerben.
A BP heteken keresztül próbálkozott többféle módszerrel a szivárgó, vagy inkább ömlő olaj megállítására - például iszappal és golflabdákkal próbálta eltömíteni a kutat. Az elmúlt hétvégén robot-tengeralattjárók levágtak egy sérült csődarabot, s ezután után az olaj akadálytalanul ömlött a tengerbe. Ezt követően helyezték a kútra az új sapkát, amelynek utolsó szelepeit csütörtökön zárták el.
Az öböl menti államok lakói vegyes érzelmekkel fogadták a hírt. Egyesek lelkesen azt mondták: imáik meghallgatásra találtak. Mások viszont azt: hiszik, ha látják. A BP "spillcam"-nek, szivárgáskamerának elkeresztelt víz alatti felvevői szerint nem ömlik az olaj.
A szennyezés több milliárd dollárjába került a BP-nek, már csütörtökön az új hírre reagálva már több mint hat és fél százalékkal emelkedett részvényeinek árfolyama.
Kérdés, hogy a part menti városok gazdasága mikor áll talpra. Louisiana állam osztrigahalász vidékein például az állomány jelentős része elpusztult. Az Egyesült Államokban pedig itt fogyasztják el az országban kifogott osztrigák 60-70 százalékát, a helyiek és a turisták.
Tudósok szerint az olaj még sokáig a partra mosódhat, bár egy idő után a foltok eltűnnek. Még így is azonban hónapokon, sőt akár éveken keresztül követik majd nyomon a hatóságok az olajfoltok vonulását.