Az Európai Unió tagállamaiban a több mint egy évtizede tartó jogi huzavona miatt eddig gyakorlatilag nem lehetett génmanipulált magokat vetni. A brüsszeli bizottság javaslata azonban most lehetővé tenné, hogy a génmódosítást pártoló országok, így Hollandia és Spanyolország, belekezdjenek az ilyen növények termesztésébe, míg az a génkezelt növényeket ellenző Németország és Ausztria fenntartsa a tilalmat.
Több országban is aktívan lobbiznak az ilyen növények termesztésért egyes nagy cégek, miközben egyes államokban erős az ellenzők tiltakozó mozgalma is.
A génkezelt magokat előállító cégek és a zöldmozgalmak is vegyes érzelmekkel fogadták a hírt. Az Europabio nevű biotechnológiai lobbicsoport egyik tagja azt mondta a brit Guardiannek: "véget vetnek a patthelyzetnek, de elvész a választás joga. Egyes országokban több génmódosított növényt lehet majd termeszteni, másokban azonban ez teljességgel tilos lesz".
A Föld Barátai nevű zöldszervezet szerint a javaslat semmit sem ér. "Úgy tűnik, mintha a Bizottság lehetővé tenné a tagállamoknak, hogy betiltsák a génmódosított magokat. Valójában azonban megengedi, hogy génkezelt növények megjelenjenek az európai mezőkön" - mondják.
Az ellenzők szerint az egyes földeken termelt génkezelt növények "szennyezik" és "megfertőzik" majd a szomszédos "tiszta" földeket. Az EU-tagállamok már szerdától dönthetnek arról, hogy betiltják, vagy engedélyeztetik a génmódosított növények termesztését.