Szertefoszlott a kancellár iránti bizalom

Infostart
2010. június 16. 12:13
Egyre elégedetlenebbek a németek Angela Merkel kancellár kormányának politikájával. Az állami televízió legfrissebb felmérése szerint már a válaszadók 86 százaléka nem tartja megfelelőnek a konzervatív-liberális koalíció munkáját.

Tavaly ősszel még komoly reményeket fűztek az újraválasztott Angela Merkel kancellárhoz - a bizalom azonban időközben gyakorlatilag szertefoszlott. A koalíciós partnerek közti ellentét, a kancellár irányváltásai, az államfő váratlan lemondása, továbbá a gazdasági megszorító intézkedések következtében a mélypontra süllyedt a kormány népszerűsége.

Ezt jól tükrözi a Spiegel című hírmagazin e heti kiadásának címoldala, amelyen nagybetűkkel csak ez áll: "Abbahagyni!" De az egyik tekintélyes napilap is szokatlan eszközhöz folyamodott, amikor vezércikkében távozásra szólította fel Angela Merkelt és kormányát. Az állami tévécsatorna szerdán közzétett közvélemény-kutatási eredménye pedig arra vall, hogy a válaszadók elsöprő többsége szabadulni szeretne a jelenlegi berlini kormánytól.

A politikusok népszerűségi listáját az a Karl Theodor zu Guttenberg védelmi miniszter vezeti - mégpedig egyre nagyobb előnnyel -, akitől a kancellár már jó ideje meg akar válni. Angela Merkel közkedveltsége alig két hét alatt nyolc százalékkal esett, külügyminisztere, a kisebbik koalíciós partner, a Szabaddemokrata Párt élén álló Guido Westerwelle szintén leszálló ágon van, míg az ellenzék iránti bizalom érezhetően növekszik.

Így nem meglepő, hogy a nemrég lemondott Horst Köhler államelnök tisztségére a koalíció jelöltjeként pályázó Christian Wulff alsó-szászországi kormányfő az ellenzék által javasolt Joachim Gauch mögött kullog.

A lakosság körében eluralkodott rossz közhangulat fokozza, hogy a társadalom gerincét alkotó középosztályon egyre nagyobb mértékben úrrá lesz a jövőtől való félelem. A berlini gazdaságkutató intézet tanulmánya szerint mind nagyobb szakadék tátong a szegények és a gazdagok között, ugyanis az ezredforduló óta 18-ról 22 százalékra emelkedett a létminimumon vagy ez alatt tengődők aránya, ez pedig a középosztály lassú lecsúszására utal.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást