A dokumentum szerzői szerint a 300 ezer embert foglalkoztató vállalat gyakori, olykor ellentmondó átszervezése, az alkalmazottak szisztematikus, sokszor érthetetlen áthelyezése egyre nagyobb feszültséget eredményez, és ez abban is megmutatkozik, hogy az elmúlt egy-két évben ugrásszerűen megnőtt a munkahelyi balesetek, illetve a beteget jelentők száma. Az orvosok úgy vélik, a hajsza miatt a kézbesítők és az ügyfelekkel közvetlen kapcsolatban álló dolgozókon a szellemi és fizikai kimerültség jelei mutatkoznak.
A szakszervezetek a helyzetet egyenesen a francia távközlési vállalatéhoz hasonlítják, ahol a dolgozók folyamatos nyomás alatt tartására alapozó vállalatvezetési módszer miatt az elmúlt másfél évben több mint tucatnyian vetettek véget az életüknek.
Az érdekvédők szerint a postánál is hasonló jelenségek tapasztalhatóak: az alkalmazottakat ingyenes túlórázásra kényszerítik, egy-egy adott munkakörre a szükségesnél nagyobb létszámban csoportosítanak át személyzetet, majd egy részüket a fölöslegre hivatkozva távozásra vagy idő előtti nyugdíjba vonulásra kényszerítik.
Az állami tulajdonú vállalatot idén márciusban alakították át részvénytársasággá, alapvetően azért, hogy megfeleljen az európai uniós szabályoknak, és a szakszervezetek szerint a vállalatszervezési, illetve vezetési módszerek megváltozása is ezzel áll összefüggésben.
A szemléletváltással a posta fizikai és pszichikai alkalmatlanok seregét termeli ki, fogalmaznak levelükben az üzemorvosok, akik szerint a menedzsment sokszor a valós helyzet ismerete nélkül kezdeményez jelentős változásokat, ami a dolgozók "elképesztő túlterheléséhez" vezet. A posta üzemorvosainak a vezetője a levél megállapításait túlzásnak nevezte, hangsúlyozva, hogy 2009 szeptemberében a menedzsment egy a munkahelyi stressz felmérését végző munkacsoportot állított fel, melynek jelentése néhány hónap múlva készül el.
Az üzemorvosokat tömörítő egyik legnagyobb szakszervezet vezetője ugyanakkor az ügy kapcsán azt mondta: a jelenség nem csak a postán, hanem minden nagyvállalaton belül tapasztalható Franciaországban. A menedzserek a legelképesztőbb vállalatvezetési elméleteket vetik be mindenféle helyismeret nélkül, ezek következménye pedig az orvosi rendelőkben azonnal megmutatkozik - mondta a France Info rádiónak Bernard Salengro, aki szerint nem véletlen, hogy a következményekre figyelmeztető üzemorvosokat egyre több támadás éri az igazgatók és a kormány részéről.