Észak-Korea leállítja a határforgalmat és felrobbantja a déliek propagandát sugárzó hangszóróit - fenyegetőznek Phenjanban. A korábbi évek enyhülésének, amikor a háború által szétszakított családok találkozhattak, vonatok indultak el a két ország között, és a déliek sportműsorokat sugároztak az északiaknak, úgy tűnik, vége.
Dél-Koreának szinte semmilyen eszköze nincs, hogy megbüntesse az északiakat, amiért azok szerinte megtorpedózták és elsüllyesztették egyik hadihajóját. Ezért a kereskedelmi kapcsolatokat függesztette fel, és megtiltotta az északi hajók áthaladását felségvizein. Válaszul Phenjan megtiltotta, hogy a déliek utasszállító gépei átrepülhessenek az ország felett.
A déliek ugyanakkor továbbra is részt vesznek annak a határ menti ipartelepnek az üzemeltetésében, amelyet az északiakkal közösen tartanak fent, és amely kemény valutához juttatja Phenjant. A kleszongi gyárban 800 dél-koreai igazgató és munkás dolgozik. Ez a komplexum a korábbi békülékeny politika utolsó jelképe. Az északiak azonban most közölték, hogy az összes dél-koreait kiutasítják - jelentette az észak-koreai hírügynökség.
Növelte a feszültséget az északiakkal szembeni kemény retorikájáról ismert Li Mjong Bak déli elnök üzenete, hogy a szomszédos országot ezentúl ismét "főellenségnek" fogják tartani. Elemzők megjegyzik: az északiakat nagyban befolyásolja Li magatartása. Példanélküli, hogy a 12 évvel ezelőtt indult enyhülési folyamat után mennyire megerősödött a feszültség, és mennyire nem kommunikálnak egymással a szomszédok - mondta Scott Snyder, a Washingtoni Ázsia Alapítvány egyik igazgatója.
Miközben Phenjan fenyegetőzik, valójában arra vár, hogyan foglal állást egyetlen támogatója, Kína a Csonan hadihajó elsüllyesztéséről szóló nemzetközi jelentés ügyében. A Dél-Koreába érkezett Hillary Clinton amerikai külügyminiszter azt mondta: "Kína átérzi, hogy milyen komoly a helyzet és hajlandó meghallgatni Dél-Korea és az Egyesült Államok véleményét. Arra számítunk, hogy Kínával együtt adunk majd választ" - tette hozzá.
Ezzel arra utalt, hogy reméli: Kína is támogatni fogja az ENSZ Biztonsági Tanácsában az Észak-Korea ellen tervezett újabb szankciókat. Ironikus módon a sztálinista országgal szemben már annyi büntetőintézkedést hoztak, hogy kérdés, mivel tudnak még nyomást gyakorolni rá.