"A házasságkötés útján szerzett állampolgárság monogám kapcsolatot feltételez" - egyebek mellett ezzel az indokolással hagyta helyben a svájci szövetségi közigazgatási bíróság a bevándorlási hivatal döntését. A török származású férfi huszonhat éven keresztül kettős életet élt: ideje nagy részét ugyan svájci feleségével töltötte, de évente négyszer Törökországba utazott második nejéhez. Az első asszonytól egy, a másodiktól pedig további három gyermeke született.
A titkolódzó férj 2003-ban kapta meg az amúgy kifejezetten nehezen megszerezhető svájci állampolgárságot, a török "konkurensről" időközben tudomást szerzett első feleség pedig egy ideig, "a gyermekükre való tekintettel" ugyan eltűrte a nem mindennapi helyzetet, de végül fellázadt és elvált.
A svájci bevándorlási hivatal éberségét mutatja, hogy a válás kimondását követően azonnal közölték a férjjel, hogy megsemmisítették a honosítását. A férfi a közigazgatási bírósághoz fellebbezett, ám a testület megállapította, hogy az érintett kizárólag az állampolgárság megszerzése érdekében tartózkodott Svájcban.
A testület érvelése a francia hatóságoknak is jól jöhet, április óta ugyanis a belügyi és a bevándorlásügyi minisztérium illetékeseinek egy kifejezetten kényes ügyben kell döntést hozniuk. Egy a nyugat-franciaországi Nantes városában élő algériai származású, ám pakisztáni muzulmán szélsőséges körökkel kapcsolatban álló férfiről ugyanis nemrég kiderült: a francia törvényekre fittyet hányva négy feleséget tart, akiktől összesen tizenkét gyermeke született.
Az eset attól kapott politikai felhangot, hogy a belügyminiszter kijelentette: amennyiben bebizonyosodik a poligámia vádja, úgy a férfit megfosztják francia állampolgárságától. Az ügy kényességét mutatja azonban, hogy mindeddig semmilyen hatósági határozat sem született, sőt a poligámiában élők korábban beígért szigorúbb ellenőrzése is lekerülni látszik a napirendről. Pedig az ügy kapcsán kiderült, hogy a jelenség legalább húszezer családot érint Franciaországban.