A Pakisztáni Telekommunikációs Hatóság először a Facebook blokkolására utasította az ország internet-szolgáltatóit, majd pár órával később sor került a YouTube-ra is.
A közösségi oldal azért vívta a hatalom haragját, mert online verseny folyt rajta, melynek célja: lerajzolni Mohamed prófétát - a próféta képi megjelenítése az iszlámban azonban tilos, és sok hívő istenkáromlásnak tartja. Utcai tüntetéseket is tartottak a "Mindenki rajzolja le Mohamedet Nap" elnevezésű Facebook-csoport ellen tiltakozva.
A YouTube-ot 2007-ben egyszer már betiltották az országban, mert azon "az iszlámost sértő videókat" nézhettek a felhasználók - jegyezte meg a Reuters.
A médiafelügyelő hatóság azt állította, hogy megpróbálta korlátozni a hozzáférést közel félezer linkhez, de mivel "az istenkáromló tartalom" újra és újra megjelent, ezért a teljes oldal blokkolása mellett döntöttek, majd a két oldal térfelére ütötte a labdát.
"Örülnénk, ha a két oldal vezetése kapcsolatba lépne velünk, hogy a vallási harmóniát szem előtt tartva, a lehető leghamarabb megoldjuk a kérdést" - közölte a hatóság. A döntéssel azoknak a felhasználóknak a hozzáférését is megszüntette, akik ellenezték a rajzversenyt - pedig ők többen voltak, mint a támogatók.
Nem lehetett hozzáférni a Wikipédiához és a Flickr fényképmegosztó oldalhoz sem, de a hatóság szóvivője azt mondta, hogy ennek csak technikai okai voltak.
A tilalom mögött technikai megfontolások is lehetnek: a YouTube és a Facebook a pakisztáni netes adatforgalom közel negyedét foglalta le. A szolgáltatók egy időre blokkolták az országban a BlackBerry okostelefonok internet hozzáférését is, ezt később azonban feloldották.
Pakisztánban élénk vita folyik az iszlám és a szólásszabadság kérdéséről. Bár az ország az Egyesült Államok szövetségese, a növekvő Amerika-ellenes hangulat miatt Washington valószínűleg óvatosan reagál majd, annak ellenére, hogy időről-időre bírálja azokat az országokat, ahol korlátozzák a szólásszabadságot.