Kijárási tilalom 23 thaiföldi tartományban

Infostart
2010. május 20. 19:40
A thaiföldi katonaság tovább vadászik Bangkokban a vörösinges lázadók közé vegyült fegyveresekre, azt követően, hogy lerohanta és felszámolta a tiltakozók táborát. A fővároson kívül több tartományban is kijárási tilalmat hirdettek az éjszakára. Közben a tüntetők egyik menedékéül szolgáló templomban hat holttestet találtak.

Bangkok lakossága arra ébredt, hogy lángol az üzleti negyed. Miután a kormányellenes tüntetők megadták magukat, és a katonaság páncélozott harci járművekkel lerohanta a tüntetők táborát, a tiltakozók szélsőséges és felfegyverzett csoportja többször is szabályos tűzpárbajt folytatott a hadsereggel. Mások 35 épületet gyújtottak fel - így leégett a tőzsde és Thaiföld legnagyobb, a turisták által is kedvelt plázája, a Central World is. A hatóságok szerint rálőttek a több helyszínre kiérkező tűzoltókra, és a fegyveres erőknek kellett megvédeniük őket.

A katonák szerint a "lázadók mesterlövészei" magas épületekben rejtőzködnek. A márciusi tiltakozóakció óta 75-en haltak meg - köztük külföldi újságírók -, 1800-an pedig megsebesültek.

Kijárási tilalom lesz érvényben 23 tartományban, így a tiltakozók bázisául szolgáló "északi fővárosban", a turisták által szintén látogatott Csang Majban is.

Egyelőre nem világos, mi történt a tiltakozók által megszállva tartott zónában fekvő templomnál. Csütörtökön hat, egyes hírek szerint kilenc holttestet találtak. A katonák azt állították, hogy rájuk lőttek az épületből és ők először a levegőbe lőttek, majd viszonozták a tüzet. Az épületben törvényszéki szakértők vizsgálták a nyomokat. A hadsereg vezetése azt mondta: vállalják a vizsgálatot, és ha meg akarták volna ölni a tiltakozókat, akkor sokkal több lenne a halott.

A jövő hétig zárva maradnak a közhivatalok, bankok és iskolák Bangkokban. Kommentátorok szerint a súlyosan megosztott országban nem ért véget a konfliktus, és további erőszakos cselekmények, akár gerillaháború is várható.

A vörösingesek antidemokratikusnak tartják a nem választással hatalomra került, és jobbára a városi középosztály által támogatott kormányt. Takszin Sinavatra, önkéntes száműzetésben élő volt miniszterelnök, a vörösingesek hőse a Twitteren méltatta a tüntetők vezetőit, amiért feladták magukat a rendőröknek, hogy "megmentsék harcostársaik életét".


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást