Eredetileg a berlini koalíció kisebbik tagja, a Szabad Demokrata Párt sürgette az adócsökkentést, de gazdasági körök már a tavalyi országos választás idején sem tartották megvalósíthatónak a követelést. Azóta a téma ismételten napirendre került, de a Görögországnak megszavazott hitelfolyósítás után egyre valószínűtlenebbnek tűnt megvalósítása, az euró támogatására kidolgozott 750 milliárdos mentőcsomag elfogadása után pedig a kancellár is úgy határozott, hogy egyelőre le kell mondani a tervről.
A vitatott kérdés szerepet játszott a Berlinben kormányzó két párt súlyos vereségében is, amelyet a vasárnap tartott vesztfáliai tartományi választáson szenvedett el.
Tény, hogy Németországra rendkívüli súlyos terhet ró mind a Görögországnak szánt hitelfolyósítás, mind pedig az euró-mentőcsomag. Némi reménysugarat jelent a konjunktúra folyamatos élénkülése, amelyben fontos tényező az export fellendülése.
A statisztikai hivatal ma közzétett adatai szerint márciusban a kivitel olyan mértékben nőtt, mint az ország újraegyesülése óta még soha, és csaknem elérte a nemzetközi pénzügyi válság előtti, közel 90 milliárd eurós csúcsértéket.
Az export terén változatlanul az uniós országok a német külkereskedelem legfontosabb partnerei, de az Európán kívüli országokba irányuló kivitelt is sikerült egy év alatt csaknem 35 százalékkal növelni, így a szintén emelkedő árubehozatallal szemben márciusban 18 milliárd euró többletet könyvelhetett el a német nemzetgazdaság.