Brit tudósok szerint összefüggés van az alvással töltött órák száma és életünk hossza között. A Warwicki Egyetem kutatói azt mondják: azok, akik napi hat óránál kevesebbet alszanak, átlagosan 12 százalékkal nagyobb eséllyel halnak meg idő előtt, mint az eleget durmolók.
A keveset alvóknál megnő a cukorbetegség kialakulásának esélye, könnyebben híznak el, feszültté válhatnak és megemelkedhet a koleszterinszintjük - mondta a kutatást vezető Francesco Capuccio.
Az angol kutatók a nápolyi Federico Due egyetemmel közösen jelentésük készítésekor felhasználták azokat a több évtizede világszerte folyó kutatásokat, amelyek közel másfélmillió ember alvási szokásait rögzítették. Ennek alapján állítják: egyértelmű bizonyítékát találták arra, hogy közvetlen kapcsolat áll fenn az alváshiány és a korai halál között.
"Úgy véljük, hogy a kevés alvás és a betegség közötti összefüggést a hormonok viselkedése és az anyagcsere változása váltja ki" - mondta Cappuccio, aki szerint az alváshiány közegészségégügyi kérdés.
"A társadalom egyre kevesebb alvásra kényszerít minket - fejtegette, megjegyezve, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia lakosainak egyötöde kevesebb, mint öt órát alszik naponta. - A hat óránál kevesebb alvás gyakoribb a teljes munkaidőben dolgozóknál, ami a túlórázásra való társadalmi nyomásra és az éjszakai műszakokra vezethető vissza."
Az is veszélyben van azonban, aki túl sokat alszik, bár a napi kilenc óránál további alvás inkább lehet betegség eredménye, mint annak okozója.
"Az orvosoknak jobban oda kellene figyelniük arra, hogy pácienseik hány órát töltenek alvással" - fűzte hozzá a Warwicki Egyetem Társadalmi és Egészségügyi kutatóprogramjának vezetője.