Az ügynek ezzel akár vége is lehetett volna, ám az egyik ingyenes napilap közölte a győztes alkotásokat, köztük természetesen a zászlógyalázós fotót is, ami valóságos tiltakozási hullámot váltott ki. A Fnac azzal igyekezett csillapítani a kedélyeket, hogy a pályázati anyagokból készült kiállításból kihagyta az ominózus képet, ám addigra az ügy az igaszágügy-miniszter elé került.
Michelle Alliot-Marie pedig "elfogadhatatlannak" ítélte a gesztust - a fényképen egy álló férfi látható, lábszárközépig letolt nadrággal, amint a piros-fehér-kék lobogó piros részével éppen kitörli a fenekét - és büntetőeljárást helyezett kilátásba. A tárca vezetője, nyilván ismerve a jelenlegi jogszabályokat, rögtön hozzátette: amennyiben kiderül, hogy joghézag miatt mégsem lehet eljárást indítani, úgy intézkedni fog, hogy a jövőben büntetni lehessen az ilyen jellegű cselekedeteket.
Az ügyben a sajtó által megszólaltatott ügyvédek mindenesetre azt mondják, nem sok esély van a szankcionálásra, a zászló- vagy himnuszgyalázást ugyanis a törvény jelenleg csak akkor bünteti 7500 euróig, közel kétmillió forintig terjedő pénzbírsággal, ha azt nyilvános rendezvényen követik el. Úgy vélik tehát, hogy a hatóságoknak nehéz lesz bebizonyítaniuk, hogy a szóban forgó férfi egy ilyen alkalommal hajtotta végre a francia nemzeti érzelmeket sértő gesztusát, egy alkotmánybírósági döntés pedig gyakorlatilag kizárja a fotó készítőjének vagy kiadójának a büntethetőségét.
A kormány azonban várhatóan nem hagyja annyiban a dolgot, már csak azért sem, mert a nemzeti szimbólumok meggyalázásának már vannak előzményei: 2008 októberében például országos politikai vihart kavart, hogy a Párizsban megtartott Franciaország-Tunézia barátságos mérkőzés kezdetén a francia szurkolók egy része kifütyülte a himnuszt. A téma, azaz a himnusz, a trikolór és más nemzeti jelképek védelme azóta is visszatérő politikai témának számít Franciaországban.