Nyugat-Virginia szorosan összefonódik az amerikai szénbányászattal - beszédes annak a városnak a neve is, ahol a mostani, súlyos baleset történt: Montcoal, azaz szénhegy.
Jelentések szerint a szerencsétlenség egy olyan bányában történt, ahol már korábban is voltak biztonsági problémák. Amellett, hogy 25-en meghaltak a detonációban, négy embert továbbra is keresnek, de a kutatók szerint kevés az esély, hogy életben találják őket.
A mentőalakulatok lyukakat fúrnak a talajba, hogy kiszabadulhassanak a mérges gázok a felszín alól. A helyi bányabiztonsági hatóság szerint nem valószínű, hogy a dolgozóknak sikerült eljutniuk az úgynevezett "mentőkamrába", ahol tiszta levegő és a felhalmozott élelmiszer lehetővé teszi, hogy napokon át életben maradjanak.
1948-ban 27 bányász halt meg egy Utah állambeli bányakatasztrófában, és azóta ez a legsúlyosabb ilyen baleset. Az áldozatok között volt egy 62 éves bányász, akinek már csak néhány hete volt a nyugdíjig.
A Massey Energy bányacéget, amely az öt legnagyobb amerikai szénbányászati vállalkozás egyike, tavaly 382 ezer dollár bírságra ítélték a biztonsági előírások megsértése miatt.
Nyugat-Virginia állam nagy befolyással bír az amerikai klímapolitikára - az itteni munkahelyek miatti aggodalom fékezi a szénből termelt energia, és így a szén-dioxid-kibocsátás visszafogását.
Közben Kínában egy elöntött bányában megtalálták öt bányász holttestét - egy nappal az után, hogy 115 dolgozót egy héttel a baleset után élve hoztak fel a kutatók. A hatóságok csodának nevezték, hogy ilyen sokan túlélték a balesetet.