Kommentátorok különösnek tartják, hogy Angela Merkel kancellár nem talált időt legalább rövid eszmecserére a májusi választáson győzelemre esélyes konzervatívok vezérével. Ehelyett berlini találkozóra hívta meg, de kérdéses, lesz-e ideje David Cameronnak külföldre utazni a kampányidőszakban.
Talán a konzervatív politikus ismert euroszkepticizmusa az oka mostani mellőzésének? - merülhet fel a kérdés. Angela Merkel igencsak rosszallotta, amikor a brit konzervatív párt EP-képviselői kiléptek az Európai Parlament néppárti frakciójából, mert hangsúlyozni kívánták, hogy Brüsszel részéről kevesebb beleszólást követelnek a nemzeti ügyekbe. De a kancellár ennek ellenére sem negligálhatja azt a politikust, aki május után Nagy-Britannia miniszterelnöke lehet.
Tény, hogy Angela Merkel csak fél napos látogatásra érkezett Angliába, s elsősorban azzal a céllal, hogy kitüntetést vegyen át a brit tudományos akadémiától, azaz a Royal Society-től, politikusi pályafutását megelőző fizikusi kutatómunkája elismeréseképpen. Ezt a programot toldotta meg a kormányfői eszmecserével, amelynek témaköre Európa pénzügyi helyzete, az afganisztáni háború, Irán atomhatalmi ambíciója, a közel-keleti helyzet rendezése, továbbá nemhivatalosan, bizonyára a brit kormánycsere eshetősége volt.
Amikor Nicolas Sarkozy francia államfő tárgyalt néhány hete Gordon Brown miniszterelnökkel, talált rá módot, hogy a francia nagykövet rezidenciáján eszmecserét folytasson David Cameronnal, pedig ő is ellenzi a brit politikus euroszkepticizmusát. Angela Merkel viszont valóban rövidre szabta angliai útját. De míg Gordon Brownnak kétségtelenül jól jön, hogy a német kancellárral mutatkozhatott, talán David Cameron sem járt rosszul, mert támogatói jelentős része azokból a britekből kerül ki, akik helyeslik euroszkepticizmusát.