A gigászi államadósság és a gazdasági visszaesés tudatában a britek már számítottak arra, hogy ismét felmegy a szeszesitalok, a cigaretta és a benzin ára, de meglepte őket, hogy a jövedelmek adómentes alapösszegét befagyasztotta a miniszter, holott az infláció, az áfa és a társadalombiztosítási hozzájárulás növekedik, tehát a befagyasztás érzékenyen érinti a háztartásokat.
Szakértők szerint tipikus választás előtti költségvetés ez a mostani, a kormány nem akarja kiváltani a választók haragját. A pénzügyminiszter ezért jelentette be, hogy a közkiadásokat nem csökkentik jelentős mértékben és nem lesznek elbocsátások.
Miként teremthető meg ilyen körülmények között az államháztartás egyensúlya? A beterjesztett költségvetés értelmében az állam az elkövetkező hat év során további 734 milliárd fontsterling kölcsönt venne fel, így reméli élénkíteni a gazdaságot.
Ez a szakértők szerint elég dermesztően hangzik. Annál is inkább, mert a kormány jelentős összeget remél elkönyvelni a takarékosság révén. Leépíti a drága szaktanácsadókat, visszafogja a beszerzéseket és egyre több közintézményt telepít Londonból vidékre. Tizenötezer köztisztviselő számíthat arra, hogy költöznie kell. De bejön-e ebből a tervezett 11 milliárd fontsterling megtakarítás?
A pénzügyminiszter az off-shore adóparadicsomokra is kiterjesztette figyelmét és bejelentette, hogy újabb adóügyi megállapodásokat kötnek bizonyos távoli országokkal. Derültséget keltett, amikor felsorolta a közép-amerikai Belize-t, a volt Brit Honduras-t, ugyanis itt tartja milliárdjait az ellenzéki konzervatív párt legbőkezűbb szponzora, Lord Ashcroft.
Az ellenzék nevében David Cameron konzervatív pártvezető egy mondatban összegezte véleményét a most beterjesztett költségvetésről: "Nagy-Britannia a liga éléről a kiesők közé csúszott le. Itt az ideje, hogy elbocsássák az edzőt."