Németország újraegyesítését követően a keletnémet nyugdíjakat is a nyugati országrészben fizetett összegekhez alakították - habár mind a mai napig az egykori NDK-ban élők alacsonyabb nyugdíjat kapnak, mint a nyugati tartományokbeli honfitársaik.
Az ország szövetségi rendszeréből fakadóan a nyugdíjfizetés is a tartományok hatáskörébe tartozik. A keleti tartományok már az újraegyesülés óta jóval magasabb munkanélküliséggel küzdenek, mint a nyugati országrész, következésképpen a társadalombiztosítási alapba is lényegesen kevesebb összeg folyik be.
A részidős vagy félnapos munkára alkalmazottaktól is magától értetődően alacsonyabb tb-járulékit vonnak, így nem meglepő, hogy a nyugdíjalap az egykori NDK-ban lassan kiapadóban van. A Berlinben működő gazdaságkutató intézet felmérése riasztó adatot tartalmaz, ugyanis a szakértők kiszámították, hogy tíz év múlva az akkor nyugdíjba vonulók a jelenlegi szociális segélynek megfelelő havi járulékra számíthatnak, hacsak nem történik időközben újabb gazdasági csoda.
Ezzel ugyan senki sem számol komolyan a jelenlegi helyzetben, de köztudott, hogy az ezredforduló óta hivatalban lévő kormányok egyre hangosabban szorgalmazzák a magánnyugdíjalapba történő befizetéseket, miközben sötét színekkel ecsetelik azon dolgozók kilátásait, akik csupán a társadalombiztosításra hagyatkozva reménykednek a békés, anyagi nehézségektől mentes öregkorban.