A koppenhágai klímakonferenciának kevés kézzelfogható eredménye volt, és több év után támadásba lendültek az éghajlatváltozásban kételkedő szkeptikusok. Ez részben a klímakutatók körüli botrányoknak is köszönhető.
Koppenhága előtt ugyanis feltörték a Kelet-Angliai Egyetem e-mail szervereit, és onnan olyan leveleket töltöttek le, amelyek azt sugallták: a klímatudósok megpróbálják eltussolni az olyan adatokat, amelyek alááshatják az éghajlatváltozás elméletét. Az e-mailekből kiderült, hogy a Föld éghajlatát az utóbbi 1000 évben bemutató úgynevezett "hokiütő" grafikont még a klímatudósok egy része sem fogadja el teljesen.
Az év elején pedig kirobban a "gleccserügy", amelynek lényege, hogy az ENSZ Nobel-békedíjjal is jutalmazott Kormányközi Klímabizottsága hamis adatok alapján állította azt egy tanulmányában, hogy 2035-re a Himalájában nagy valószínűséggel elolvadhatnak a gleccserek. Az IPCC néven ismert bizottság hirtelen védekezésre kényszerült, a klímaszkeptikusok örömtáncot járnak, az éghajlatváltozást elfogadók körében pedig azért nagy a harag, mert az eddig megbecsült testület adatait most egyre többen kérdőjelezhetik meg.
Radzsendra Pacsauri, az IPCC elnöke a Guardiannek adott exkluzív interjújában visszautasította, hogy bocsánatot kérjen, mert "személyesen nem volt felelős" a jelentés hamis részéért. Hozzátette azt is: ez "populista lépés lenne. Nem csinálok sok populista dolgot, ezért sem vagyok népszerű mindenhol" - mondta.
Pacsauri elismerte, hogy a hibás állítás súlyosan ártott az IPCC hírnevének, és megerősítette a klímaszkeptikusokat. Azzal védekezett azonban, hogy egyedi hibáról volt szó, ami abszolút nem jellemző a testületre. Még a hamis állítás sem ássa alá azt az alapigazságot, hogy az emberi tevékenység okozza a Föld átlaghőmérsékletének emelkedését - mondta.
Pacsauri védekezni kényszerült azért is, mert azt írták róla, hogy költekező életmódot folytat és 1000 dolláros öltönyökben jár. Az indiai tudós azt mondta: egy szabó varrja az öltönyeit, 50 dollárért.
Az IPCC által kiadott tanulmányok és adatok azért különösen fontosak, mert sok politikus ezek alapján hoz döntéseket. Az Egyesült Államokban beindult Obama-ellenes kampány része lesz valószínűleg az is, hogy megpróbálják aláásni az elnök már amúgy is igen szerénynek mondható klímajavaslatát.