eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Kiakasztotta a bankárokat a francia elnök

A globális pénzügyi rendszer megreformálását sürgette, egyben a kapitalizmus túlkapásait ostorozta megnyitó beszédében a francia köztársasági elnök a Világgazdasági Fórum első napján. Nicolas Sarkozy a svájci Davosban megjelent mintegy 2500 résztvevő előtt a gazdasági válság kapcsán azt mondta: az valójában a globalizáció válságát jelenti, amelyet alapvetően a pénzügyi kapitalizmus okozott, és amely bármikor megismétlődhet, ha nem sikerül új, mindenki által elfogadott erkölcsi alapokra helyezni a pénzügyi rendszer működését.

"Válasszuk a tétlenséget és akkor a rendszert - megérdemelten - elsöprik" - hangoztatta a francia elnök, aki nézeteivel nem aratott osztatlan sikert az alapvetően cégvezetőkből és pénzügyi szakemberekből álló hallgatóság előtt. Sőt, a hangulat kifejezetten fagyossá vált, amikor Nicolas Sarkozy a túlzottan magas vezetői jövedelmek ártalmasságáról beszélt. "A közvélemény immár nem fogadja el a meg nem érdemelt fizetéseket" - mondta az államfő, hozzátéve, hogy "amikor egyesek minden lépéssel milliókat keresnek, ott már nem lehet piacgazdaságról beszélni".

"Köszönöm annak a két személynek, aki megtapsolt" - zárta e kifejezetten kellemetlen kérdéskört a francia államfő, majd a bankárokhoz fordult, akiket röviden mesterségük lényegére emlékeztetett. Nicolas Sarkozy szerint feladatuk nem a spekuláció, hanem az, hogy felmérjék a hitelek kockázatát és finanszírozzák a reálgazdaságot. "A gazdasági válság azért következhetett be, mert a bankárok nem végezték rendesen a dolgukat" - fogalmazott az államfő.

Nicolas Sarkozy azt is bejelentette, hogy 2011-ben, amikor Franciaország adja majd a világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő G8-ak, illetve G20-ak elnökségét, mindenképpen napirendre tűzik a globális pénzügyi rendszer megújításának a kérdését. "Miképpen helyezzük a kapitalizmust az ember szolgálatába? Ez a XXI. század egyik nagy kérdése" - egyebek mellett ezzel zárta beszédét az államfő, de a hallgatóság ettől sem jött lázba. Mint ahogy azt sem értékelték különösebben, hogy a negyvenedik alkalommal megrendezett Világgazdasági Fórum történetében ez volt az első eset, hogy a rendezvényt egy francia elnök nyitotta meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

A nagy nemzetközi sportesemények kapcsán általában a közvetlenül látható eredményeket értékeljük, vagyis a kimagasló sportteljesítményt, ugyanakkor sokan felhívják a figyelmet arra a hosszú évekig tartó munkára és a kitartásra is, amely egy-egy teljesítmény mögött áll – ez áll az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében, amely az olimpikonná válás árát vizsgálta.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Dani Rodrik figyelmezteti az Egyesült Államokat: nem érdemes egy távolodó célt üldözni

Dani Rodrik figyelmezteti az Egyesült Államokat: nem érdemes egy távolodó célt üldözni

Számos ország közelmúltbeli esete azt mutatja, hogy a feldolgozóipari foglalkoztatás növelése ahhoz hasonló, mint amikor egy gyorsan távolodó célpontot üldöznénk. Az automatizálás és a képzettséget igénylő technológiák jelentősen valószínűtlenné tették, hogy a feldolgozóipar olyan munkaerő-felszívó hatással bírjon, mint amilyennel egykor rendelkezett. Ez azt jelenti, hogy a jövő „jó munkahelyeit” a szolgáltatóiparban kell megteremteni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×