Az értekezlet összehívását Gordon Brown brit miniszterelnök kezdeményezte, és nyitóbeszédében azt mondotta, hogy másfél éven belül új helyzetet kell teremteni Afganisztánban, a tálib erőket meggyőzéssel kell leszerelni.
Jóllehet, a tálibok egyelőre azon az állásponton vannak, hogy addig nem bocsátkoznak semmiféle tárgyalásba, amig idegen erők küzdenek ellenük, a békés rendezés nem tűnik lehetetlennek. A harcosok megnyerését nem felső szinten kellene elkezdeni.
Így látja ezt a konferencián résztvevő afgán elnök, Hamid Karzai is, aki azt hangoztatta beszédében, hogy a tálibokban és más fegyveres csoportokban csalódott törzsi vezetőkkel lehetne erősíteni a kapcsolatokat és fokozottabb fejlesztési támogatást kellene biztosítani Afganisztán saját
fegyveres erőinek.
A tervek szerint a katonai csapatok létszámát 2010 októberéig 134 ezer főre, 2011 őszére 171 ezer főre növelnék, és ugyanebben az időszakban hasonló fejlesztést hajtanának végre az afgán rendőrségnél. Karzai elnök Szaúd-Arábia segítségét kérte ennek megvalósításához, egyben ígéretet tett az afganisztáni korrupció visszaszorítására.
Idén tavasszal nyolc év után először hívják össze a törzsek tanácsát, ott kerülhet sor bizonyos tálib vezetőkkel létrehozandó megállapodás megbeszélésére. Azt szeretnék elérni, hogy a tálib harcosok letegyék a fegyvert, és miután előbb amnesztiát kapnak, majd foglalkozást és rendszeres jövedelmet biztosítanak számukra, visszailleszkedjenek a társadalom normális keretei közé.
A londoni konferencia összehívása azért volt időszerű, mert az afganisztáni harci helyzet elmérgesedőben van.
A BBC afganisztáni tudósítója szerint a tálib harcosok megnyerésének terve jó elgondolás, de megvalósítása nem lesz könnyű. A tálib felső vezetés szándékai ugyanis kiismerhetetlenek.