eur:
394.1
usd:
365.27
bux:
65384.6
2024. március 28. csütörtök Gedeon, Johanna

Új jogosítványokat kapnak az adóellenőrök

A vizsgálóbírókéhoz hasonló nyomozati jogkört kapnak az adóellenőrök Franciaországban, ami azt jelenti, hogy a jövőben egyebek mellett tanúkihallgatásokat is kezdeményezhetnek. A költségvetési törvényhez csütörtökön benyújtott módosító javaslat alapvetően az adóparadicsomokba menekített pénzek felderítését célozza. A költségvetési törvényhez benyújtott módosító javaslatot baloldali és jobboldali politikusok közösen fogalmazták meg.

Az adóhatóság bizonyos nyomozati lehetőségekkel eddig is rendelkezett, de azok rendkívül korlátozottak voltak: tanúmeghallgatást például kizárólag az ügyészség által már teljesen felderített ügyekben kezdeményezhettek, de ahhoz is előzetesen engedélyt kellett kérniük a pénzügyminisztériumon belül működő, úgynevezett pénzügyi bűncselekmények bizottságától, és ha mindez megvolt, a gyanúsítottat is értesíteniük kellett arról, hogy vizsgálódnak ellene.

Bár a szigorú felügyelet továbbra is megmarad - a nyomozati feladatokra kijelölt adóellenőrök a belügyminisztérium keretein fognak dolgozni, egy bíró felügyelete alatt - a konkrét eljárások ezentúl egyszerű gyanú alapján is elindíthatóak.

Az ellenzéki szocialisták elégedettek azzal, hogy a kormány végül is rábólintott a törvénymódosításra - Eric Woerth pénzügyminiszter például azt mondta a szöveg kapcsán, hogy "nagy csalások felderítéséhez nagy eszközökre van szükség" -, úgy vélik azonban, hogy "alkalmazkodni kell a megváltozott világhoz", ezért szükség van egy pénzügyi rendőrségre is.

Ez utóbbihoz hasonló szervezet felállítását egyébként a pénzügyminiszter éppen egy éve ígérte meg, igaz, azt csupán pénzügyi nyomozóirodának nevezték volna. Eric Woerth akkor azt mondta, a csalások következtében Franciaország évente közel 50 milliárd eurónyi adóbevételtől esik el, és ennek legalább egy részét meg kell próbálni visszaszerezni.

Az elképzelés az volt, hogy a pénzügyi rendőrök - ugyancsak bírói felügyelet mellett - házkutatásokat hajthatnának végre, lehallgathatnák a gyanúsítottak telefonbeszélgetéseit, sőt, bűnszövetkezetben elkövetett adócsalás gyanúja esetén akár be is épülhetnének a gyanús szervezetbe.

A terv végül a belügyminisztérium ellenállása miatt meghiúsult, így a mostani szocialista kezdeményezésű törvényjavaslat valószínűleg éppen ezt a "mulasztást" igyekszik valamelyest pótolni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt mondta, az Iszlám Államnak nem voltak meg a képességei egy a krasznogarszkihoz hasonló terrortámadás kivitelezésére, és Ukrajnára és a Nyugatra igyekezett terelni a gyanút. Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés feje úgy nyilatkozott, Oroszországnak legkésőbb február közepe óta tudomása volt a készülő támadásról, ennek ellenére nem tettek semmit. A harkivi rendőrség vezetője szerint Oroszország egy új típusú irányított bombát vethetett be a városban szerdán, az UMPB D-30-at.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×