Nyitókép: Unsplash

Kutatók: a mesterséges intelligencia az emberi elméhez hasonlóan idővel elbutul

Infostart
2025. február 24. 09:55
A régebbi mesterséges intelligenciák az emberi elme időskori hanyatlásához hasonló leépülést mutatnak, ami viszont megkérdőjelezi a megbízhatóságukat.

A kutatók megállapították, hogy a nagy nyelvi modellek (LLM), ismertebb nevükön a mesterséges intelligenciák hasonló gondokkal nézhetnek szembe, mint az emberek - írja a Science Alert cikkel nyomán az Index.

Egy izraeli csoport megállapította ugyanis, hogy az LLM-ek az emberekre jellemző, a korral összefüggő kognitív hanyatlástól szenvednek. Chatbotokat vizsgáltak a kutatás során, a ChatGPT 4-es és 4o-s verzióját, az Alphabet's Gemini két variációját és az Anthropic's Claude 3.5-ös verzióját az emberi kognitív hanyatlás feltérképezésére használt Montreal Cognitive Assessment (MoCA) teszttel. Ezt rendszerint az Alzheimer-kór és a demencia felismerésére használják, és olyan feladatokat tartalmaz, mint az idő beállítása egy órán, kivonás, memóriagyakorlatok.

A legjobban a ChatGPT 4 teljesített, a leggyengébben viszont a Gemini 1.0, illetve a többi régebbi LLM, azaz a korábbi modelleknél komoly kognitív hanyatlás tapasztalható. A nyelvi tesztenek még csakcsak megfeleltek, vizuális/térbeli feladatoknál, a komplexebb problémamegoldásban, a memóriagyakorlatokban komoly problémáik voltak.

Mint írják, a kognitív hanyatlásnak ez olyan szintje, ami az agy neurodegeneratív folyamataihoz hasonló, és ugyan a tanulmány szerzői hangsúlyozták, hogy a humán agy és a mesterséges intelligencia működése között jelentős különbségek vannak, az eredmények rámutatnak az MI gyengeségére.

Így a kutatás rávilágított, hogy megbízhatatlanok az egyre elterjedtebb egészségügyi alkalmazások, mert nem lehet a mesterséges intelligenciára bízni diagnózisok felállítását, röntgenképek, laboreredmények és egyéb orvosi adatok elemzését.