Nyitókép: Wikipédia

Egyelőre nem tud hazajönni az űrben ragadt két amerikai asztronauta

Infostart
2024. december 20. 15:21
Butch Wilmore és Suni Williams júniusban indult egyhetes űrutazásra, ám a fellövést követően kiderült, hogy bajok vannak a Boeing cég új fejlesztésű űrhajójával, így a két amerikai asztronauta csak jövőre térhet vissza a Földre.

A legutóbbi tervek szerint úgy volt, hogy februárban indul a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a váltószemélyzet, és az őket szállító űrhajó hozza majd vissza a két, kozmoszban rekedt társukat – írja a BBC. A NASA azonban most bejelentette, hogy további egy vagy két hónappal megtoldja Wilmore és Williams küldetését. Kiderült ugyanis, hogy a SapceX magáncég egy teljesen új fejlesztésű Dragon űrhajót akar indítani, de annak próbái egy hónappal elhúzódtak.

Így legkorábban márciusban, vagy esetleg csak áprilisban lőhetik fel a Dragont, fedélzetén a Nemzetközi Úrállomás következő négy lakójával. A késés azonban nem veszélyezteti az űrben ragadt két társukat, mert az ISS nemrég kapott jelentős utánpótlást. Van bőven ennivaló, víz, oxigén és ruházat is, úgyhogy a két amerikai igazán nem fog semmiben hiányt szenvedni.

"Biztosan kicsit bánatosak, hogy a családjuk helyett a világűrben kell tölteniük a karácsonyt, de szerintem ők ott érzik a legjobban magukat" – nyilatkozta a brit médiacégnek Simeon Barber, az Open University tanára. Mint mondta, általában hat hónaposak szoktak lenni a küldetések az űrállomáson, de néha előfordul olyan misszió, ami egy évig is eltart, szóval egyáltalán nem kirívó az, hogy Wilmore és Williams kilenc vagy tíz hónapot töltsön az ISS-en.

A NASA eredetileg úgy tervezte, hogy februárban indítja az újabb expedíciót, de a SpaceX nem végzett a Dragon űrhajó újabb változatának fejlesztésével. A biztonság érdekében még egy hónap türelmet kértek.

Az amerikai űrhivatal először azt fontolgatta, hogy tartaná a korábbi, februári időpontot és inkább egy régebbi Dragonnal küldi a világűrbe az asztronautáit, ám később a hivatal is belátta, hogy érdemesebb még egy kicsit várni. Így aztán Wilmore és Williams küldetése is hosszabb lett, de

ez az egy-két hónap már igazán semmiség ahhoz képest, hogy eredetileg csak egy hétre mentek volna.

Amúgy az őket eredetileg szállító Starliner űrhajó, automatikus vezérléssel, rendben leszállt, és a Boeing mérnökei azóta is keresik, mi okozhatta a hibát, ami miatt inkább nem kockáztatták a két űrhajós hazahozatalát. Annyi már biztos, hogy a nagy múltú repülőgépgyártó cég ezzel szinte behozhatatlan hátrányba került Elon Musk űrvállalkozásával szemben.