A Richter Gedeon Nyrt. 2022-ben a Magyar Orvosi Kamarával alapította a Richter Érdemérem díjat, hogy a betegkommunikáció, a prevenció, illetve a tudomány vagy innováció területén elért egyedülálló eredményeikért díjazza a háziorvosokat. Kiemelkedő szakmai teljesítménye elismeréseként idén hét háziorvos vehette át a Richter Érdemérem Díjat:
- leghatékonyabb betegkommunikáció: Soós Zoltán
- betegkommunikáció, különdíj: Varga Eszter
- legjobb prevenciós gyakorlat: Kecskés Mária
- prevenció, különdíj: Kiss-Kovács Róbert
- legkiemelkedőbb tudományos vagy innovációs munkája: Ujvári Balázs
- ebben a kategóriában két különdíjas is lett: Tordas Dániel és Cserni István
A Budakalászon dolgozó gyermekorvos, az innováció-különdíjas Tordas Dániel arról beszélt az InfoRádióban, hogy miként tudta követni, bevezetni az egészségipari újdonságokat.
"A tudomány fejlődik, a technika fejlődik, és egyre több eszköz beszerzésére van lehetőség a praxisokban, de ezekhez kellenek a külső támogatási források. Lehetőség szerint olyan eszközöket szerezzünk be, amelyekkel megelőzhetjük például a szakorvosi rendelésekre való több hónapos várakozásokat, vagy akár a kórházi felvételeket is. Ilyenek a különféle gyors eredményt adó laborautomaták, például a vérképautomata, a gyulladásos értéket, CRP-t mérő automata" – fogalmazott.
Ezzel többek között az antibiotikum-használatot tudja csökkenteni, hiszen vannak olyan gyerekkori betegségek, amikor fizikális vizsgálat nem elegendő annak a kizárására, hogy egy vírussal vagy egy bakteriális fertőzéssel állnak szemben. Ilyen esetekben egy apró ujjbegyszúrásból, pár csepp vérből nagyon komoly eredményeket kaphat a háziorvos a laborautomatákból, és ha nincs jele bakteriális fertőzésnek, akkor nem is írnak fel antibiotikumot.
Hozzátette: a díj odaítélésében szerepet játszhatott az is, hogy a munkájuk során figyelmet fordítanak a gyermekorvosi praxisokban nagy hangsúlyt jelentő oltásokra is, hiszen azok beadása fájdalommal jár. Évek óta alkalmaznak fájdalommentes oltást, itt szintén megjelenik az innováció.
"Külföldről lehetett beszerezni először egy olyan kis sárga műanyag lapocskát, amin műanyag tüskék vannak, amit odanyomva az oltás helyére, az oltás beadása nem érződik. De fejlődött a technika, most már van VR-szemüveg is: egy amerikai gyermekegészségügyi alapítvány kifejezetten arra a célra fejleszt alkalmazásokat, hogy azokat VR-szemüvegen futtatva teljesen elterelődjön a gyerekek figyelme, és közben egyáltalán ne vegyék észre az oltást. A legújabb technika pedig már a tűmentes oltás, amellyel tű nélkül lehet ugyanúgy izomba beadni hatóanyagot, mint korábban tűvel" – sorolta Tordas Dániel Richter Érdemérem különdíjas gyermekorvos.
Az állami finanszírozás mellé az ilyen fejlesztésekhez, például a fent említett laborautomata beszerzéséhez támogatásokra, pályázatokra, elismerésekre van szükség. Az ilyen vásárlások jelentős beruházást igényelnek, külső támogatás nélkül nem tudnák megvalósítani.