Nyitókép: MTI/AP/Bullit Marquez

Csökken az ember ébersége a kanyaróval szemben - íme a számok

Infostart
2024. április 29. 20:26
A számok növekedése már jól látható. Az átoltottság hiánya lehet a probléma gyökere; ahol terjed, ott ez jellemzőbb.

A számok világjárvány esélyét festik fel a kanyarós megbetegedések terén; mint az Index cikkéből kiderül, a kanyarós megbetegedések száma világszerte egy év alatt csaknem megduplázódott. Olyan országok is vészhelyzet előtt állhatnak, mint például az Egyesült Királyság, az Egészségügyi Világszervezet fogja megítélni szeptemberben, hogy egy adott állam megtarthatja-e "kanyarómentes állam" státuszát.

A kanyarós megbetegedések száma a kutatók szerint világszerte csaknem megduplázódott 2022 és 2023 között, amely tendencia 2024-ben tovább erősödhet.

Illetékesek szerint a kanyaróvírus rendkívül fertőző, és az immunizációs lefedettségben mutatkozó hiányosságok kockázatot jelenthetenek egy járvány kitörése szempontjából.

A kanyaró elleni védőoltás 2000 és 2022 között becslések szerint 57 millió halálesetet előzött meg. Az Egyesült Királyságban 1968-ban vezették be a kanyaró elleni védőoltást, és egészen a közelmúltig a széles körű elterjedésnek köszönhetően a betegséget szinte teljesen felszámolták. Az oltási arányok azonban csökkentek. Az Egyesült Királyságot a WHO 2017-ben kanyarómentesnek nyilvánította, de 2019-ben az esetek megugrása után ezt a státuszt elvették tőle. A Covid terjedésének megállítását célzó intézkedések a kanyaró terjedését is megszakították, és az Egyesült Királyság 2021-ben visszanyerte a kanyaróeliminációs státuszát.

A számok nyelvén: tavaly 368, idén már 900 esetet regisztráltak.

A mostani terjedés fészke a West Midlands lehet.

Világszerte 321 582 megbetegedés volt tavaly, ez egy év alatt 88 százalékos növekedés.

A kanyaró fő tünetei a magas láz, a fájó és vörös, vizenyős szem, a köhögés, a tüsszögés és a kiütés, amely általában a kezdeti tünetek után jelentkezik. A kanyarós megbetegedések többsége alacsony és alsó-közepes jövedelmű országokban fordult elő. A világon a legmagasabb arányban Azerbajdzsánban, Kirgizisztánban és Jemenben fordult elő.