Sokan tartanak attól, hogy az okostelefonjuk kameráján keresztül figyelik meg őket kiberbűnözők. Az MIT kutatói most egy nem túl megnyugtató hírt közöltek: lehet, hogy nincs is szükség kamerára a kémkedéshez. Elég a fényerőszenzor is, ami a képernyő fényerejének automatikus állításáért felel.
A szenzor ma már minden okostelefon alapkelléke. Ráadásul, szemben a kamerákkal, az egyes alkalmazásoknak nincs szükségük engedélyre, hogy hozzáférjenek. Valószínűleg itt „villant fel a lámpa” az MIT kutatóinál is, akik rögtön meg is nézték, tényleg életképes-e az elképzelés. Minden jel arra utal, hogy igen – írja a hvg.hu.
Az intézmény számítástechnikai és MI-laboratóriumának (CSAIL) kutatói szerint a szenzorral rögzíthetők a felhasználók kézmozdulatai. Bár az kétségtelen, hogy a kamerához nem mérhető, de még így is táptalaja lehet a kémkedésnek a módszer. A közelebbi kézmozdulatokat ugyanis minden további nélkül le lehet követni a segítségével.
A Science Advances folyóiratban publikált tanulmányban a kutatók egy olyan algoritmust írtak le, amivel a fényintenzitás kis változásait elemzi. Azokat, amelyek a képernyő megérintésekor érzékel a szenzor. Az algoritmus ezekből képes egy pixeles képet faragni, amiből már reprodukálhatók a felhasználó mozdulatai. Ezzel pedig lehetőség nyílik illetéktelen adatgyűjtésre is.