Vetülethatás miatti látszatjelenség, optikai csalódás – így foglalta össze a Szaturnusz körüli történéseket Kiss László csillagász; a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója az InfoRádióban azt a jelenséget kommentálta, amely szerint 2025-ben átmenetileg eltűnnek a Szaturnusz látványos gyűrűi.
"Maga a Szaturnusz-gyűrű alapvetően jeges porszemcsékből álló korong, amit azért látunk olyan szépnek, mert amikor felülről vagy alulról látjuk a síkjából kiemelkedve, akkor visszatükrözi felénk a Nap fényét. Viszont a következő nagyjából másfél-két évben olyan helyzetbe fog kerülni a Szaturnusz a Nap körüli keringésnek köszönhetően, hogy a Földről nézve a mi látóirányunk pontosan oldalról fogja látni ezt a nagyon vékony anyagkorongot" – magyarázta Kiss László.
Ilyenkor a legélesebb képeket készítő Hubble űrtávcsöves megfigyelésekbe vagy akár James Webben is egy sötét vonalként látszik a Szaturnusz bolygó korongja előtt a gyűrű vetületi képe, "nagyobb dolgot nem kell ebbe belelátni". Röviden: maga a látvány szűnik meg egy időre, miközben a bolygó körüli fizikai valóságban semmi sem változik.
Ugyanakkor a tudósok számára különleges megfigyeléseket tesz lehetővé ez a lehetőség:
- belelátnak "éléről" a gyűrűbe
- meg tudják mérni a tényleges vastagságát
- meg tudják mérni a spektrumát a visszavert fénynek, ahogy azt korábban soha.
A jelenség 15 évente következik be, tehát aki most nem részesülhet a "nemlátványból", 2040-ben újra lesz lehetősége.