A légi közlekedés legkellemetlenebb jelensége a turbulencia, amelynek oka általában a légköri nyomáskülönbségben, a sugáráramlatokban, az időjárási frontokban, illetve a zivatarokban keresendő – írja az Interesting Engineering alapján a 24.hu.
Egy osztrák vállalkozás kifejlesztett egy olyan rendszert, amely képes minimalizálni ezt a problémát. A bécsi cég érzékelők, lidarok és repülésirányító szoftverek segítségével figyelné meg, jelezné előre, és kezelné a sokak számára rémisztő rázkódást.
A Turbulence Cancelling rendszer a bejelentés szerint képes az utasok által érzékelt turbulenciát több mint 80 százalékkal csökkenteni. A rendszer két méter hosszú, érzékelőkkel ellátott rudakból áll, amelyeket a repülőgép szárnyára erősítenek. Ezek érzékelik a légnyomásingadozást a repülőgép törzsének különböző részein, amely alapján a szárnyakat is képesek beállítani. Az adatokat egy programon viszik át, amely milliszekundumok alatt képes döntést hozni a repülőgép vezérlőfelületeinek kiegyensúlyozásáról.
A beérkező adatokból pontosan ki tudják olvasni a légáramlás irányát, amely alapján meg tudjuk jósolni, milyen irányú és erősségű lesz a turbulencia. A rendszer a pilótáktól függetlenül működik, így a cég szerint nincs szükség továbbképzésre, ám egyelőre csak sportrepülőkön tesztelték, így hosszú évekbe telik majd, mire az utasszállítókat is eléri a fejlesztés.